Медия без
политическа реклама

България е настояла пред ЕС да използва атомна енергия

Европейският съвет призна правото на страните сами да определят каква енергетика ще развиват. Само Полша не подкрепи борбата с климатичните промени

13 Дек. 2019
Фейсбук

Държавните и правителствени ръководители на страните от Евросъюза не се съгласиха на общоевропейски отказ от атомната енергия на срещата на върха в Брюксел, се казва в окончателното изявление след срещата на върха.

"Европейският съвет признава правото на страните от ЕС самостоятелно да определят видовете енергия, които възнамеряват да използват, и да прилагат най-подходящите технологии. Някои държави заявиха намерението си да продължат да използват атомна енергия", се казва в съобщението.

Сред страните, които изрично са изявили желание да използват атомна енергия, са България и Франция.

В изявлението също така се подчертава правото на всяка страна от Евросъюза да "предприема мерките, необходими за осигуряване на собствената ѝ енергийна сигурност".

Ръководителите на страните от ЕС, с изключение на Полша, си поставиха за цел "до 2050 г. да направят икономиката на Евросъюза климатически неутрална", т.е. да да сведат влиянието ѝ върху климата до нула.

"Срещата на върха в ЕС прикани Европейската комисия да подготви предложения за дългосрочна стратегия на ЕЩ още в началото на 2020 г.", се казва още в изявлението. 

В него се подчертава, че "една от страните на ЕС понастоящем не можа да обяви готовност да изпълни тази задача, затова Европейският съвет ще се върне към обсъждането на проблема през юли 2020 г."

Отказът на Полша да подкрепи становището бе подчертан от факта, че премиерът на страната Матеуш Моравецки напусна срещата. Почти 80% от произвежданата в Полша електроенергия е от въглища и страната не е готова да пренастрои енергетиката си нито към атомна, нито към газова. 

На срещата също така бе изразена подкрепа на плановете на Европейската инвестиционна банка, обявени през юли - да отдели за финансиране на проекти за "зелена енергия" 1 трилион евро в периода 2021-2030 г. Бе подкрепено също и намерението на Еврокомисията да отпусне за тези нужди допълнителни 100 млрд. евро от бюджета на ЕС в течение на следващия 7-годишен цикъл (20221-2027), което председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен обяви на 11 декември.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

ЕС, енергетика

Още по темата