България ще извади битовите потребители на свободния пазар на ток. Целта е страната ни да получи разрешение от Брюксел за удължаване на живота на въглищните централи, чрез изкупуване на техни капацитетни мощности. Това съобщи БНТ като цитира изказване на ресорния министър Теменужка Петкова по време на енергиен форум в столицата. Синдикатите поискаха въпросът незабавно да се обсъди в Тристранния съвет.
40% от електричеството у нас формират въглищните централи. Според новите правила на Брюксел за чиста енергия, те трябва да бъдат затворени.
От ЕСО предупредиха, че след 5 години България ще има проблем с осигуряване сигурността на електроенергийните доставки.
Основните причини, които се очаква да доведат до проблеми с осигуряване на адекватността на системата, са новите европейски законодателни рамки в лицето на пакета "Чиста енергия за всички европейци. За да бъде удължен живота на въглищните централи, България ще предложи на ЕК схема за изкупуване на техните капацитетни мощности на пазарен принцип. Разрешението на Брюксел обаче има своя цена.
"ЕК ще постави пред нас и поставя пред нас много ясни условия - пълната либерализация на електроенергийния пазар. Работим за това от новия регулаторен период от 1-ви юли 2020 г. определена част от регулираната цена всъщност да бъде на пазарен принцип.", каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Тя увери, че след либерализацията на тока за домакинствата няма да последва повишаване цената на електроенергията. Либерализацията на тока за бита може да се случи само с промени в Закона за енергетиката, приети от Народното събрание. До края на годината България трябва да представи пред Брюксел анализ за сигурността на електроенергийните доставки и как смята да го постигне в рамките на ограничения живот на въглищните централи.
За да бъде удължен живота на въглищните централи, България ще предложи на ЕК схема за изкупуване на техните капацитетни мощности на пазарен принцип. Разрешението на Брюксел обаче има своя цена.