Решението в последните дни на сглобката да се покрият дълговете на “Топлофикация - София” с парите на всички българи е странно. Столична община е принципал на дружеството, откъде на къде едно дружество в София ще се капитализира с пари на всички хора от България? А софиянци могат да се топлят и по друг начин – климатици, пелети. Това е и изкривяване на пазара.
Това обяви в ефира на БНР бившият министър на енергетиката в кабинета Петков Александър Николов. Коментарът на Николов идва след решението на правителството в оставка да отпусне 1,6 млрд. лв. по бюджета на енергийното министерство за изкупуване на дълговете на "Топлофикация-София" към БЕХ и "Булгаргаз". Плащането е част от поредица от действия за спешно закърпване на дупки в енергетиката. Според Николов правителството в оставка не е направило достатъчно, за да покаже проблемите в сектора и на свой ред е довело до нови проблеми.
Изкупуването на дълга на "Топлофикация-София" е категорично държавна помощ и ще падне в ЕК, коментира Николов. Според него премълчаването на проблемите в енергетиката не е случайно и това ще създаде политически проблеми на изборите на хората, които са мълчали.
Бяха напрупани и нови проблеми и крайният резултат е че България от нетен износител на ток се е превърнала в нетен вносител, коментира бишият министър от кабинета Петков. Според него за това са допринесли забавените инвестиционни програми на дружествата, забавените пари по Националния план за възстановяване и устойчивост, неефективното управление на дружествата под шапката на БЕХ.
Николов отрече категорично отправяните към него обвинения за източване на енергетиката.
„В периода от втората половина 2021 г. досега от енергетиката са иззети 5,4 млрд. и са насочени към държавния бюджет“, заяви Николов. Той допълни, че може лесно да се проследи за какво са използвани парите на фонд “Сигурност на енергийната система” и за какво са изплащани компенсации.
Според Николов в много тежко положение е и “Булгаргаз”. Това се дължи на начина на сключване на договорите по текущи доставки. Политическите субекти, които твърдят, че са некорумпирани и прозрачни, се изплашиха да го публикуват. Създаде се комисия, която не произведе нищо. И не се правят стъпки да се предоговори или преразгледа“, каза още Николов.