Медия без
политическа реклама

19 години не стигнаха на процес за имот да приключи

Наказателното дело "рекордьор" е продължило над 18 години

26 Яну. 2025
Илияна Кирилова

Гражданско дело, свързано с имот, е продължило 19 години, 3 месеца и 10 дни. Това се вижда от доклада на Инспектората към Висшия съдебен съвет (ИВСС) за проверките им за затлачени дела за последните 3 месеца на м.г. По закон ИВСС проверява заявленията на пострадалите от бавно правосъдие и ако прецени, че има такова, казусът отива в Министерството на правосъдието, където хората могат да сключат споразумение за обезщетение. (За процедурата - виж по-долу.)

Въпросното замотано дело е било спряно, докато приключи второ, а второто - спряно, докато не приключи трето, с което било свързано. Тъй като второто и третото дело също не се движили ритмично, така се стигнало и до огромното забавяне.

В доклада на инспектората се разказва и за друго гражданско дело, водено за присъждане на суми представляващи дължими и неизплатени дневни пари за командироване в чужбина, което е продължило 15 години и 17 дни. 

Общо за последното тримесечие на 2024 г. ИВСС е приел за основателни 66 заявления за забавени граждански, търговски и административни дела.
Констатирани са най-различни пропуски - при подготовката на делата, при образуването и движението им и т.н.

"Рекордьор" при наказателните дела пък е процес, продължил 18 години и 5 дни. Той е за длъжностно присвояване и е водено срещу 20 души. Жалбата за бавно правосъдие е подадено точно от един от подсъдимите.

Инспекторатът към ВСС продължава да работи, инспекторите получават немалките си заплати, макар че на практика кара трети мандат, без да бъде избран за това. 5-годишният мандат на Теодора Точкова като главен инспектор трябваше да приключи през април 2020 г., а 4-годишният мандат на инспекторите - месец преди това. Конституционният съд обаче благослови безхаберието на парламента, като прие, че мандатът на ИВСС продължава до избора на новите му членове.

Процедурата

От административната процедура за обезщетение за бавно правосъдие могат да се възползват страни по приключени граждански, административни и наказателни дела, както и обвиняеми, пострадали или ощетени юридически лица по прекратени досъдебни производства. Заявленията се разглеждат от ИВСС, а след това споразуменията за изплащане на обезщетения се подписват от министъра на правосъдието. Максималният им размер е 10 хил. лв.

По закон главният инспектор на всеки три месеца изпраща на Висшия съдебен съвет данни за установените нарушения, а министърът на правосъдието - за изплатените обезщетения. Законът повелява още през половин година съветът да анализира причините за нарушенията и да приема мерки за тяхното отстраняване. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата