Отделението в Софийския градски съд, което разглежда на втора инстанция граждански дела, скоро ще насрочва процесите за 2026 г. Огромната натовареност в отделението и невъзможността делата да се решават в срок, са проблеми, известни от години. Сега 24 от общо 27 съдии, които правораздават в него, и Софийската адвокатска колегия и настояват проблемите да получат частично решение от Общото събрание на съда, съобщи "Лекс".
Софийският адвокатски съвет миналата седмица поиска среща с ръководството на СГС по серия от проблеми и свръхнатовареността на Въззивното гражданско отделение е един от най-наболелите. "От адвокати от САК постоянно постъпват оплаквания, че по конкретни въззивни граждански дела се очаква решение в продължение на година и повече, като има и драстични случаи на непостановени решения повече от 3 години след обявяване на делото за решаване. Това забавяне, съчетано с изчакването (понякога също повече от година) за насрочване на открито съдебно заседание по делото, има изключително негативни последици върху ефективността на съдебната система и подкопава общественото доверие в правосъдието", сочат адвокатите.
И те, и съдиите от отделението искат Общото събрание на съда да вземе решение, което може малко да облекчи работата - да бъде открит един нов състав.
Съдиите изтъкват, че големият брой младши съдии, които работят в съда, позволява в отделението да бъдат разпределени още трима – т.е. да са 15, а не 12, без това да засегне по какъвто и да е било начин дейността на останалите отделения. Сега в наказателното има 8 младши, макар че през годините по принцип са били много по-малко. С новите младши съдии би се разкрил нов състав, без да се ангажира допълнителен ресурс.
Да бъде увеличен броя на въззивните граждански състави, така че да се намали натовареността и да се ускори разглеждането на въззивните производства, настояват и от столичната адвокатура.
"Насрочването на дела за разглеждане в открито съдебно заседание за след година и повече (а впоследствие и постановяване на решение много след едномесечния срок за произнасяне), не отговаря на стандартите за разглеждане на делата в разумен срок. Отделно от това свръхнатовареността в много по-сериозна степен може да вреди на качеството на съдебните актове, защото късното разглеждане на делата и късното произнасяне често се "компенсира" с недостатъчно добре мотивирани актове", изтъкват адвокатите.
За едно дело насрочено за след година, си припомнете тук: