Медия без
политическа реклама

20 колегии подкрепиха Мария Шаркова след привикванията от ДАНС и КПК

Те подкрепят становището на ВАдС, че проверките срещу адвокатката са недопустимо посегателство

Днес, 14:50
Мария Шаркова
БГНЕС
Мария Шаркова

Председателите на над 20 адвокатски колегии в страната подкрепиха позицията на Висшия адвокатски съвет (ВАдС) в защита на адвокат Мария Шаркова. 

Само преди дни ВАдС излезе със становище, че проверките и привикванията, на които тя е подложена от седмици заради позициите ѝ за развитието на детското здравеопазване, са недопустимо посегателство.

Всичко тръгна след като преди дни Шаркова съобщи, че тя и други членове на Обществения съвет за изграждане на Национална детска болница към Министъра на здравеопазването, са викани в ДАНС по сигнал на дружеството „Търговска лига“. На изслушване в парламента шефът на ДАНС Пламен Тончев пък съобщи, че проверката е възложена от прокуратурата. После дойде и привикване от Комисията за противодействие на корупцията (КПК) „за предоставяне на сведения по сигнал за конфликт на интереси при участието ѝ в обществения съвет“, като целта била да се установи дали сред клиентите ѝ има лечебни заведения с педиатрични звена и дали чрез публичните си позиции и участието си в тя защитава техни интереси.

Висшият адвокатски съвет реагира бързо и заяви, че е недопустимо адвокати да бъдат преследвани, а още по-малко поставяни в ситуация да нарушават адвокатската тайна, и да предоставят данни за свои клиенти. „Адвокатът следва да използва знанията и опита си в полза на обществото и да защитава интересите на уязвими групи граждани и като такъв не може да бъде подлаган на репресия заради изпълнение на функциите си в защита на обществения интерес и заради изказване на мнения и становища в тази връзка“, изтъкна ВАдС.

Сега председателите на адвокатски съвети обявиха, че подкрепят изцяло позицията на Висшия адвокатски съвет. Твърдо заставаме зад тезата, че адвокатите имат право да изразяват свободно становище по важни за обществото теми, както и че е недопустимо да бъдат преследвани или принуждавани да нарушат адвокатската тайна и да предоставят сведения за свои клиенти“, посочиха те.

Привикванията на членове на Обществения съвет за национална детска болница от ДАНС и от Комисията за противодействие на корупцията (КПК) може да са пушилка, ...

Привикванията на членове на Обществения съвет за национална детска болница от ДАНС и от Комисията за противодействие на корупцията (КПК) може да са пушилка, която се вдига, за да се реализират едни или други интереси, или да са демонстрации на сила. Така всеки, който изразява аргументирано лично мнение, ще знае какво го чака. Така пък коментира в предаването "(О)позиция"  на "Сега" самата Мария Шаркова, която е част от обществения съвет за детската болница. Поведението на властите тя сравни с дело-шамар, макар и процес реално да няма. Но целта им е "не само да смразят нашето поведение, а да  покажат на гражданския сектор какво го очаква, ако се противопостави на някакви интереси".

"За голяма изненада преди около месец всеки (от съвета) получи обаждане от ДАНС. "Търговска лига" са подали сигнали срещу членовете на Обществения съвет. Не разбрахме какво съдържат, но се ориентирахме в какъв смисъл са. Успоредно вървеше и медийна акция срещу нас", разказа Шаркова. "Търговска лига" искаше да строи частната болница "Мама и Аз", служебното правителство на Димитър Главчев позволи, а още на следващия ден, под обществен натиск, отмени решението си.

"Ние не сме се обявили против болницата "Мама и Аз". Изразихме сериозна загриженост за липсата на прозрачност при вземането и на двете решения на МС (за съгласието и за оттеглянето му)", посочи Шаркова.

От ДАНС ѝ обяснили, че проверката срещу тях е свързана с чл. 4 от Закона за ДАНС. Той гласи, че агенцията "извършва дейности за защита на националната сигурност от посегателства, насочени срещу националните интереси, независимостта и суверенитета на Република България, териториалната цялост, основните права и свободи на гражданите, демократичното функциониране на държавата и гражданските институции и установения в страната конституционен ред". 

"Не намерих там конкретно основание, на което да ни проверяват. И до днес не знам с какво ние можем да застрашим националната сигурност с мнението си", недоумява Шаркова.

Тя обясни, че по време на изслушването на председателя на ДАНС Пламен Тончев в парламента по казуса е станало ясно, че проверката на ДАНС е разпоредена от прокуратурата. "Тя не би следвало да участва в разрешаването на лични и търговски проблеми", каза Шаркова. И напомни, че хората се преследват заради изразено лично мнение единствено в държави като Северна Корея, Русия, Беларус. "Дейността на ДАНС и КПК в крайна сметка доказва, че ние не живеем в правова държава. След като си позволяват да излизат извън правомощията си", смята тя.

Шаркова припомни, че различни неправителствени организации, членове на партии, президентът Румен Радев, а също и Делян Пеевски са изразили мнение, при това много по-категорично. "Но те самите не са обект на разследване. Само ние и Кремена Кунева и Ани Стоянова от фондация "Даная".

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата