Медия без
политическа реклама

4 години прокуратурата протака делото за фонда за лечение на деца

Разследването замря, след като изпълни целта си фондът да бъде унищожен, смята адвокатът на Павел Александров

Илияна Кирилова

Специализираната прокуратурата вече повече от 4 години не успява да приключи разследването за фонда за лечение на деца в чужбина, установи проверка на "Сега". Разследването започна шумно през април 2016 г. с ареста на директора на фонда Павел Александров. Тогава прокуратурата обяви, че работи срещу организирана престъпна група за корупционни престъпления.

Разследването и в момента продължава, каза пред "Сега" адвокатът на Александров Диана Ангелова. Тя допълни, че срокът на разследването се удължава непрекъснато с аргумента, че се търсят доказателства, но на практика е замряло, след като е изпълнило целта си - фондът да бъде унищожен. Адвокатът обясни още, че в момента прокуратурата чака отговори на съдебна поръчка до Турция за разпити на служители на "Аджъбадем". Ангелова обясни още, че срещу клиента й е започнато производство и от антикорупционната комисия КПКОНПИ. По него била запорирана и сметката, по която той получава инвалидната си пенсия.

Ангелова твърди, че няма никакви доказателства срещу клиента й и че за всеки лев от фонда има документи.

Темата с разследването срещу Александров и колегите му стана актуална след скандалните разкрития за дарителската платформа HelpKarma и обясненията на редица експерти, че платформата е станала възможна заради вакуума, останал след закриването на фонда и прехвърлянето на дейността му на здравната каса.

Обвиненията

Прокуратурата изправи на подсъдимата скамейка четирима бивши служители на фонда, сред които и Александров. Обвинението твърди, че те са участвали в престъпен сговор за незаконно присвояване и неправомерно разходване на средства от бюджета на фонда, за прехвърляне на задължения на фонда към НЗОК и за длъжностни престъпления. Останалите обвинени са експертите от фонда Катерина Котева, Татяна Радева и Станислава Горанова.

Прокуратурата твърди, че с пари от фонда са пращани лекари в чужбина - за семинари или като придружители на болни деца, въпреки че "според нормативната уредба придружител в подобни случаи може да бъде само едно лице, като на практика това е някой от родителите".

Александров неправомерно е сключвал и договори на фонда с фирма за съдействие при лечението на деца в чужбина, главно в болница "Аджъбадем", Турция", смятат от прокуратурата. "Договорите са сключвани без провеждане на обществени поръчки, като на тяхно основание от бюджета на фонда през 2014 г. са изплатени 223 252 лв., а през 2015 г. - 230 096 лв. Плащанията към фирмата са продължили и след указание на МЗ да бъдат спрени, тъй като не са съобразени със ЗОП", допълват оттам.

Павел Александров е взимал еднолични решения за изпращане на деца за лечение в чужди болници по неясни критерии и без да е посочена спешна необходимост, със средства на фонда е било финансирано и двегодишно обучение по английски и немски език на служители на фонда, при положение че в длъжностната им характеристика е записано изискването за владеене на съответния чужд език. 

Провалите на прокуратурата

Досега делото беше внасяно два пъти в съда - през август 2017 г. и през март 2018 г. И двата пъти обаче съдия Николай Димитров го връщаха на прокуратурата заради откритите куп пропуски, ограничаващи правата на обвинението. След второто връщане прокуратурата така и не пробва да внесе делото отново в съда вече повече от 2 години.

В определението на спецапелативния съд при първото връщане на делото имаше и критики включително за недовършени изречения. Съдът посочи още, че описанието на длъжностното престъпление на изобилства от повторения на цели пасажи текстове и е поднесено "толкова смислово объркано и неясно, че буквално засяга възможността на привлечения към отговорност да разбере за какво фактическо противоправно поведение е обвинен". "Изразяването следва да е прецизно, а изреченията да бъдат довършени и понятни, без липса на думи или цели фрази, отразяваща се на същностното значение на изложението", написа още съдът.

През 2017 г. ГЕРБ премахна законовата възможност, ако някой е бил обвиняем за тежко престъпление повече от 2 години, той да поиска делото му да бъде внесено в съда, или прекратено. Сега обвиняемият може единствено да поиска ускоряване на разследването.

Мълчание

"Сега" опита да разбере през пресцентъра на спецпрокуратурата какво се случва с разследването, но както обикновено, от там не дойдоха никакви отговори.

Въпроси за това върху какво имущество на Александров са наложени обезпечителни мерки в понеделник бяха пратени и на КПКОНПИ. Комисията, оглавяване от бившия главен прокурор Сотир Цацаров, също запази мълчание.

от най-авторитетните неправителствени организации, които се занимават с дарителство у нас, призоваха компетентните институции бързо да направят проверка по скандала с платформата HelpKarma и ако има злоупотребили с доверие или финанси, те да бъдат наказани.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата