33 от най-авторитетните неправителствени организации, които се занимават с дарителство у нас, призоваха компетентните институции бързо да направят проверка по скандала с платформата HelpKarma и ако има злоупотребили с доверие или финанси, те да бъдат наказани. "При дарителството най-важно и най-крехко е доверието. Работата в тази сфера изисква морал, професионализъм, отдаденост и енергия, а дарителската култура се изгражда и възпитава с години. Като организации, които работят за развитие на дарителството и гражданското общество в България, смятаме, че причините за подобни скандали трябва да се коментират открито и честно," пишат организациите в отворено писмо. И обясняват защо подобни скандали са възможни в България.
"Безспорен факт е, че здравната система у нас не работи ефективно и не гарантира адекватна и навременна помощ на всички нуждаещи се. През последните години бяха разрушени добре работещи механизми, какъвто беше фондът за лечение на деца. Още през 2016 година, когато започнаха скандалите около фонда, довели до закриването му и прехвърлянето на дейността му в НЗОК, предупреждавахме публично, че това неминуемо ще доведе до лавина от дарителски кампании за лечение, за които няма ясен регламент, а съдбите на стотици деца ще зависят от дарители. Реално работеща система за лечение на хора в чужбина никога не бе изградена. В момента НЗОК поема лечение в чужбина, но за първите 9 месеца на тази година за лечение на деца в чужбина напримерса отпуснати 547013 лв., докато от дарители в кампании са събрани милиони. Социалната подкрепа за хората с увреждания също е минимална, особено за децата с увреждания, които често не получават най-доброто в областта на терапията и грижата, поради недофинансираната система и липсата на средства у техните семейства. Институциите очевидно не се справят и България продължава да бъде единствената страна в ЕС, в която гражданите непрекъснато събират средства, за да спасяват животи. В същото време огромна част от гражданските организации (сдружения, фондации, читалища, училищни настоятелства, клубове), които допринасят за решаване на значими социални проблеми, променят човешки съдби и помагат там, където държавата не достига, работят основно благодарение на дарители. И не бива да допускаме почтени организации и инициативи несправедливо да понесат последствията от разрушеното доверие към една платформа", обясняват дарителските организации.
Те отбелязват и че е много важно обществото да изисква от държавата създаването на адекватни и работещи финансови механизми, които да осигуряват навременно и качествено лечение за болните. А не отговорността за здравето и живота на хиляди хора да бъде прехвърляна изцяло върху дарителите.
Сред подписалите отвореното писмо са Български дарителски форум, Фондация „Работилница за граждански инициативи”, Фондация „Бикоуз в помощ на благотворителността”, Фондация „Обществен дарителски фонд за Варна“, Фондация „Карин дом“, Американска фондация за България, Сдружение „Благотворителен фонд проф. д-р Желязко Христов, д.м.”, Национална мрежа за децата, Фондация „Обществен дарителски фонд –Стара Загора“, Българска фондация „Биоразнообразие“, Фондация „За нашите деца“, Асоциация на парковете в България, Български център за нестопанско право, Фондация за децата в риск по света, Търговско-промишлена палата Стара Загора, Граждански клуб „ЛИПА“ (Либерална икономика, прогрес и активност), Стара Загора, Международна фондация „Св. св. Кирил и Методий“, Фондация „Еврика“, Фондация „Дечица“, Български фонд за жените, Инициативата #ЗаДоброто, Българско сдружение „Лимфом“, Фондация „Мисия Криле”, Фондация „Заслушай се”, Фондация “ПАЦЕП”, Сдружение “Общност Мостове”, Движение на българските майки, Фондация „Каузи“, Фондация „Генерация“, Фондация “Право на детство”, Българска организация на хижите с обсервация -БОХО, Сдружение "Операция: Плюшено Мече", Фондация “Искам бебе”.