Почти 500 дървета на средна възраст 40 години са застрашени от изсичане заради проекта на Столична община за създаване на т.нар. Зелен ринг на София. Той предвижда изграждането на велоалея и пешеходна пътека на мястото на бившата околовръстна ж.п. линия от ВТУ "Тодор Каблешков" в "Слатина" до бившата гара "Пионер" в Борисовата градина. Това стана ясно по време на заседанието на комисията по околната среда към Столичния общински съвет. От отдел "Благоустройствени дейности и публични пространства" към кметството изчислиха, че по трасето на бъдещата велоалея ще бъдат изсечени 218 дървета, от които 88 броя ясен, 26 акации, тополи, явори, липи и други видове. Заради планираната алея за пешеходци в съседство пък са застрашени още 274 дървета- 74 акации, 64 броя ясен и т.н. Общо на територията, отредена за Зелен ринг, Столична община е описала 1378 дървета. "Растителността е предимно с издънков произход. Преобладаващите видове са джанка, топола, орех, акация явор, ясен. Повечето от дърветата са на около 40 г., а единични дървета са на възраст около 10 г. или около 70 г.", поясниха от "Благоустройствени дейности и публични пространства". Те предложиха изсечените дървета да се заменят чрез компенсаторно засаждане на фиданки в същия район в мащаб: за иглолистните, които са най-малко- 1:5, за широколистните- 1:3, и за плодните- 1:1.
По предложение на общинския съветник от "Демократична България" Марта Георгиева комисията единодушно реши да поиска становища от кметовете на районите "Слатина" и на "Изгрев", откъдето ще минава ринга. Дотогава гласуването на точката за Зеления ринг бе отложено. Тома Белев от "Демократична България" допълни, че първо трябва да се реши къде точно ще се проведе компенсаторното залесяване и после да се подкрепя проект, предвиждащ изсичането на 500 дървета. Той коментира, че в много райони на столицата залесяването е компрометирано, тъй като на мястото на здрави дървета се садят фиданки, които не успяват да прихванат. "Аз вече съм разговарял с кметовете на двата района и те не виждат къде точно ще залесяват", съобщи Белев.
"Традиция в работата на нашата комисия е в становището ни да се включва изискване, че компенсирането се извършва, съгласувано с общинската структура "Зелена система" и с районната администрация. Когато не може да се компенсира в определен район, то може да се извърши в съседен или като улично озеленяване по основни пътни артерии. Когато става дума за толкова голям брой дървета, според мен компенсирането трябва да стане основно като улично озеленяване", отговори шефът на комисията Лорита Радева от ГЕРБ.
Както "Сега" писа през юли при представянето на проекта за Зелен ринг, неговото изграждане може би ще започне през 2022 г. Велоялеята ще бъде с дължина 3 км, а широчината й ще е 3 метра при норматив от 2,5 м за подобно трасе. По цялото трасе се предвижда да има озеленяване, като голяма част от него ще бъде засадена допълнително, поясни главният архитект на София Здравко Здравков. Общата площ на имота, който общината ще придобие, е 60,7 дка. Предвижда се Национална компания "Железопътна инфраструктура", която в момента е негов притежател, да запази собствеността върху други 3 дка по протежението на новата велоалея и прилежащите към нея зелени площи. Върху тях ще се разположат търговски обекти - кафенета и магазини. Именно за тези площи жителите на квартал "Изгрев" заподозряха, че предназначението им ще се промени в бъдеще и върху тях ще бъдат построени жилищни и офис сгради. По време на общественото обсъждане на проекта за новата велоалея хората от "Изгрев" се изказаха в подкрепа на изграждането на велоалея в квартала им, но поискаха гаранции от Столична община, че проектът за изграждането й не представлява скрит план за още по-сериозното застрояване на района.