Адмирал Емил Ефтимов да бъде преназначен за нов 4-годишен мандат като началник на отбраната. Това ще предложи правителството до президента Румен Радев, става ясно от взетите днес решения на Министерския съвет.
Сегашният мандат на Ефтимов изтича в края на март 2024 г.
Адмиралът е роден на 16 август 1961 г. във Варна. Военната си кариера започва като командир на щурманска бойна част на фрегата. От 1985 до 1988 г. е командир на минно-торпедна бойна част. От 1991 до 1992 г. е командир на фрегата. През 1994 г. завършва Военноморската академия на Руската Федерация в гр. Санкт Петербург, Русия.
Обучава се и във военната академия на Унгария, а впоследствие завършва Военноморския колеж на САЩ през 2005 г. Повишава квалификацията си с курсове за висши офицери в Училището на Главната квартира на НАТО в Оберамергау, Германия и в Колежа по отбраната на Алианса в гр. Рим, Италия.
Командва дивизион патрулни кораби и Военноморска база Варна. От 2011 до 2016 г. печели последователно конкурси за заместник-директор, а след това и за директор на дирекция „Сътрудничество и регионална сигурност“ в Международния военен щаб на НАТО в Главната квартира на НАТО, гр. Брюксел – Белгия. Адмирал Ефтимов е първият български офицер на генералска длъжност в Главната квартира на Алианса.
През годините поетапно бива произвеждан във военни звания – от лейтенант през 1984 г. до вицеадмирал през 2016 г., когато е назначен за заместник-началник на отбраната. От 19 януари 2017 г. до 8 март същата година е временно изпълняващ длъжността „началник на отбраната“. От 28 февруари 2020 г. временно поема ръководството на Българската армия. Адмирал Ефтимов заема за постоянно длъжността от ген. Андрей Боцев след като той почина на 60-годишна възраст след кратко и мъчително боледуване.
Ефтимов владее английски и руски език. Женен е, с две деца.
Още кадрови промени в армията
Министерският съвет прие Решение за предложение до Президента на Република България за издаване на указ, с който да назначи полковник Димитър Георгиев на длъжността „Заместник-командир на Военновъздушните сили“ и го удостои с висше офицерско звание „бригаден генерал“, считано от 14.02.2024 г., съобщиха още от правителствения пресцентър.
Правителството предлага да бъде освободен генерал-майор Валери Цолов от длъжността „Командир на Съвместното командване на силите“ и от военна служба, считано от 26.12.2023 година, поради навършване на пределната възраст за притежаваното военно звание.
Кабинетът предлага също да бъде освободен генерал-майор Красимир Кънев от длъжността „Национален военен представител в Националното военно представителство в Съюзното командване по операциите в Моне“, Белгия и да бъде назначен на длъжността „Командир на Съвместното командване на силите“, считано от 26.12.2023 година.
Съгласно друго предложение на Министерския съвет бригаден генерал Николай Караиванов следва да бъде освободен от длъжността „Заместник-командир на Сухопътните войски“ и от военна служба, считано от 28.12.2023 година, поради навършване на пределната възраст за притежаваното военно звание.
Министерският съвет прие също решение за предложение до Президента на Република България за издаване на указ, с който да освободи бригаден генерал Пламен Йорданов от длъжността „Началник на щаба на Сухопътните войски” и го назначи на длъжността „Заместник-командир на Сухопътните войски“, считано от 28.12.2023 година.
Кабинетът предлага бригаден генерал Петьо Мирчев да бъде освободен от от длъжността „Заместник-командир на Военновъздушните сили“ и от военна служба, считано от 14.02.2024 година, поради навършване на пределната възраст за притежаваното военно звание.