Медия без
политическа реклама

Адвокати протестираха из цялата страна срещу съдебна ваканция

Висшият адвокатски съвет излезе с остра позиция и със свои идеи за мерки и план на действие при Ковид 19

04 Ноем. 2020
И адвокати в Бургас излязоха на протест
БНР
И адвокати в Бургас излязоха на протест

Адвокати излязоха на протест на много места из цялата страна срещу евентуална съдебна ваканция. Такива прояви имаше пред съдебните палати в София, Пловдив, Варна, Бургас и други градове. Навсякъде адвокатите бяха категорични, че са против повторно затваряне на съдилищата заради Ковид-19, каквато възможност се обсъжда в Народното събрание и която бе подкрепена от Съдийската колегия на ВСС. Основните им аргументи, че подобен подход от една страна би означавало отказ от правосъдие и нарушаване на правата на гражданите, а от друга - че ще доведе до тежки икономически проблеми за самите адвокати. 

„Второ затваряне на съдилищата, както стана през пролетта, означава фактически отказ от правосъдие, тъй като се нарушава достъпът не само на адвокатите, но и на всички български граждани до всякакъв вид дела, освен спешните и бързите производства. Ние това не може да допуснем и при всяко положение да се мисли, че най-опасното място в държавата са съдилищата, особено когато работят търговски центрове, магазини, ресторанти, доскоро имаше публика на стадионите и т.н.”, обяви Велислав Величков по време на днешния протест на адвокати пред столичната Съдебна палата. Той обясни, че има строги мерки - санитарно-епидемични, хигиенични, които се спазват в съдебните сгради.

Не искаме помощи от държавата, искаме да работим за хляба си, обявиха и бургаски адвокати. Подобно затваряне на съдилищата ще лиши гражданите от правосъдие, адвокатите – от препитание, а магистратите – ще натовари с отложени дела, коментираха протестиращите. До момента са изхарчени десетки милиони за електронно правосъдие, а не се създаде възможност за дистанционна работа, добавиха те.  

"Днешният протест не е насочен към съда, нито към съдиите. Той е призив към народните представители, защото се очаква гласуване и промяна в Закона за извънредното положение. Няма да допуснем съдилищата да бъдат повторно затворени", заявиха и протестиращи варненски адвокати. 

С остра позиция излезе и Висшия адвокатски съвет. Изразяваме своето категорично несъгласие с оповестената в медиите идея за законодателна промяна, въвеждаща съдебна ваканция от 15.11.2020 г. до 31.12.2020 г. и взетото решение на Съдийска колегия на ВСС да подкрепи съдебната ваканция във всички съдилища в този период, пишат от ВАдС. "Правосъдието е основна функция на държавата и се осъществява от съдилищата, които са призвани по Конституция да защитават правата и законните интереси на гражданите, юридическите лица и държавата. Конституционната роля на адвокатите е да подпомагат гражданите и юридическите лица при осъществяване на тази защита", добавят от съвета. В позицията се казва и, че "без постоянно и ефективно работеща съдебна система всъщност няма държава". Постоянно работеща съдебна система предполага не само възможност да бъдат подавани съдебни книжа, но най-вече делата да се разглеждат и решават в разумни срокове, посочват адвокатите.

Вместо физическо затваряне на съдилищата, те предлагат 5 конкретни мерки. Сред тях е уреждане на възможност всички съдебни книжа да бъдат подавани до и от съдилищата по електронен път. Предлага се въвеждане на възможност по искане на страните дела да бъдат разглеждани в закрито заседание, когато след размяната на книжата стане ясно, че не е необходимо да се събират други доказателства освен писмени, в който случай съдът дава възможност за писмени защити и реплики. Друга предлагана мярка е използване на видеоконференция през периода на извънредната епидемична обстановка при облекчени условия, спрямо предвижданите правила в проекта за изменение на процесуалните закони – ГПК, НПК и АПК. Това трябва да става при осигуряване на достатъчно гаранции за идентификация на участниците чрез видеоконференция и възможността им да възприемат всички процесуални действия, извършвани в заседанието чрез видеоконференция. Четвърта мярка е въвеждане на специално правило, представляващо абсолютно основание за отлагане на насрочено открито съдебно заседание по причини, свързани със заразата от Covid-19. Например, когато за страната или за нейния представител е налице пречка за явяване в съдебното заседание поради заболяване от Covod-19, поставяне под карантина, изолация или поради други принудителни административни мерки, наложени по реда на Закона за здравето, които препятстват явяването в съда. Подобно правило ще гарантира ефективно участие на страната и процесуалния й представител във всички съдебни производства – граждански, наказателни и административни, смятат адвокатите.

На следващо място е посочено предоставяне на възможност на административните ръководители на съдилищата да вземат решение за отлагане на насрочени дела или временно преустановяване на провеждане на открити съдебни заседания при определени предпоставки за ръководения от тях съд, като например: при висока заболеваемост/контактност на съдии и служители от съда, при фактическа невъзможност съдебните сгради да отговарят на изискванията за прилагане на противоепидемичните мерки. По този начин ще се отчетат спецификите във всеки съдебен район и много по-адекватно ще се управлява системата по време на криза. Актовете на ръководителите на съдилищата следва да бъдат оповестявани на сайта на съда, пише ВАдС.

Заден ход

Първоначалната идея за съдебна ваканция, лансирана от управляващите е заменена с нова. Очевидно пртеснени от възможни протести и проблеми, депутати от ГЕРБ внесоха на практика съвсем различни предложение.

Ако епидемичната обстановка се усложни, председателите на съдилища да създадат организация за отсрочване на делата с не повече от 30 дни. Това правомощие да им се даде с промени в Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г. и за преодоляване на последиците, предлагат трима депутати от ГЕРБ – Красимир Ципов, Пламен Нунев и Анна Александрова. Предложението е в чл. 6а от закона за мерките да се създаде нова алинея, която гласи: „По време на извънредната епидемична обстановка административните ръководители на органите на съдебната власт  предприемат необходимите мерки за защита на живота и здравето на участниците в производствата и делата, както и на съдиите, прокурорите, следователите и служителите на съответната администрация. При  усложняване на епидемичната обстановка административните ръководители на органите на съдебната власт може да създадат организация за отсрочване на насрочените производства и дела за нови дати не по-късно от 30 дни“.

 

Още по темата