Медия без
политическа реклама

"Алфа Рисърч": ПП-ДБ са донори на изборите 2 в 1

Очаква се относително ниска избирателна активност

08 Май 2024
''Алфа Рисърч''/Би Ти Ви
Според социолога Боряна Димитрова от ''Алфа Рисърч'' най-сериозната щета от разпадналата се сглобка търпят от ПП-ДБ.

Според социолога Боряна Димитрова от ''Алфа Рисърч'' най-сериозната щета от разпадналата се сглобка търпят от ПП-ДБ.

''Губят около 200 000 гласа спрямо последните парламентарни избори. Имаха малко над 600 000 гласа, а сега са около 400 000 гласа. Разпиляват се към ''Възраждане'' и към ИТН. Малка част се връщат и към ГЕРБ-СДС. ПП-ДБ се явява донор на избиратели към други партии, но почти не привлича избиратели от други партии. Това е и тяхното най-сериозно предизвикателство – да спрат процеса на изтичане и да си върнат поне малка част от изгубените избиратели'', заяви Димитрова по Би Ти Ви.

Проучването на социологическата агенция, реализирано със собствени средства, проведено в периода 25.04 -2. 05, сред 1 000 пълнолетни граждани в цялата страна. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирани интервю с таблети по домовете.

По отношение на изборите за парламент ГЕРБ-СДС влизат като фаворит с 25.4%, следвани от ПП-ДБ със 17.5%, ДПС – 14.9%, ''Възраждане'' – 14.6%, БСП – 8.5% и ИТН – 5.2%.  Според Боряна Димитрова картината за европарламента е сходна с националните избори. Електоралните нагласи за изборите за Европейски парламент са следните: ГЕРБ-СДС води с 25.1%, ПП-ДБ с 18.5%, Възраждане с 14.8%,  ДПС с 14.4%, БСП с 8.0% и ИТН с 4.8%. Границата за евродепутат е 5.88%, докато за парламент малко над 4%. 

 



Три фактора се отразяват най-много върху желанието на българите да гласуват на изборите. ''Изключително сгъстеният цикъл на провеждане на избори, които не водят до качествено нова промяна в ситуацията, а до едно затормозено формиране на управления, които са кратък хоризонт, кратка визия и които предсрочно експлоатират и водят до бърз край. Този крах и неуспех на политиците да произведат ефективно управление дистанцира хората от това да отидат до урните, какво ще промени моят глас – това е една от негативните обществени нагласи. Второто нещо, което дистанцира хората беше поредицата от публични скандали, в които попаднахме преди, по време или след ротацията. И на трето място – таймингът. Все пак сме в началото на летния сезон, юни месец'', посочи Боряна Димитрова.

 

 

 

Ключови думи:

избори 2 в 1

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?