Медия без
политическа реклама

Борисовата градина ще се ремонтира без екооценка

Няма вероятност строителните работи да окажат "значително отрицателно въздействие" върху природата в парка, прие РИОСВ

Илияна Кирилова

Бурно оспорваният и силно критикуван предстоящ основен ремонт на Борисовата градина в София е с една крачка по-близо до реализация. Регионалната инспекция по околната среда и водите в София взе решение да не се извършва оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) заради намеренията на Столична община да ремонтира историческата част на парка, както и да извърши реконструкция на тоалетните при лятната читалня. От РИОСВ-София поясняват, че инвестиционното предложение на общината няма вероятност да окаже "значително отрицателно въздействие" върху природни местообитания, популации и местообитания на видове, предмет на опазване в защитени зони.

"С инвестиционното предложение се предвижда единствено извършване на ремонтно възстановителни дейности по съществуващото положение на алейната мрежа, техническата инфраструктура и парковите елементи на част от Борисовата градина и възстановяване на обществената тоалетна при лятната читалня. Предвид характера на инвестиционното предложение няма вероятност от натрупване на отрицателни кумулативни въздействия върху околната среда при реализацията спрямо одобрените до момента други инвестиционни предложения, планове и програми и проекти", се казва в мотивите за взетото решение.

Все пак от РИОСВ-София признават, че е вероятно строителните дейности и генерираните от това прахови и газови емисии да доведат до замърсяване и вредно въздействие върху околната среда. То обаче е определено като незначително. "Експлоатацията на парковото пространство не води до дискомфорт за околната среда, както и до възникване на риск от инциденти, застрашаващи околната среда. С възстановяването на площадковата канализация ще се предотврати възможността за замърсяване на подземните води и почвите в района", се казва в заключението на доклада.

Както "Сега" нееднократно писа, през есента на 2020 г. мнозинството в СОС – коалициите ГЕРБ-СДС и ВМРО-Атака, приеха предложение столичната администрация да кандидатства по оперативна програма "Региони в растеж" за финансиране на ремонт на Борисовата градина на стойност 9 млн. лв., към които общината да прибави още 1 332 000 лв. Планът бе строителните работи да се провеждат чрез инженеринг, което означава, че за тях няма да се одобрява архитектурен проект.

Управляващото мнозинство в Столичния общински съвет взе решение администрацията на града да кандидатства по оперативна програма "Региони в растеж" за финансиране на ремонт на Борисовата градина, въпреки че от повече от година върви процедура по изготвяне на Подробен

С усвоените пари и със средства от собствения си бюджет София се готви да прави пълна реконструкция на т.нар. историческа част на Борисовата градина - зоната между "Цариградско шосе", бул. "Пейо Яворов", бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" и бул. "Драган Цанков". Готви се също да ремонтира обществената тоалетна при Лятната читалня, да изгражда нова ВиК система, да слага още осветление в парка, да постави още 129 камери, да възстановява художествена украса, да ремонтира езерото с лилиите и т.н. Проектът предвижда още по границите на парка да се засадят и множество храсти, които да служат като шумозащитна стена срещу автомобилното движение.

По време на дебатите в СОС стана ясно, че чиновниците напират да похарчат над 10 млн. лв. за основно реновиране на Борисовата градина, без столичани да са наясно какво точно ще се случва в парка. Опозицията обвини управляващите, че се опитват да наложат ремонт на най-големия и емблематичен парк в София, въпреки все още не е приет неговият Подробен устройствен план. Такъв се подготвя от години, но след представянето през юни 2019 г. на неговия първи работен вариант кметът Йорданка Фандъкова и заместниците й внезапно спряха да говорят повече за ПУП-а на Борисовата градина.

При гласуването на решението за предприемането на основен ремонт на историческата част през октомври 2020 г. групите на "Демократична България", част от БСП и независимият общински съветник Борис Бонев от "Спаси София" атакуваха властимащите в София, че не казват към кой период от историческото развитие на парка ще се опита да го върне ремонтът. Затова опозицията призова мнозинството да отложи гледането на доклада до успешното приключване на работата по изготвянето на ПУП на обекта. От ГЕРБ обаче отказаха да подкрепят искането, като отговориха, че проектът е внесен в Националния институт за недвижимото културно наследство и че Министерството на културата ще определи към кой период да се насочени нейното осъвременяване. 

Ще изпълни ли най-после кметът на София Йорданка Фандъкова многобройните си обещания, че Борисовата градина ще бъде защитена от всевъзможни инвеститорски апетити чрез изготвянето и приемането на Подробен устройствен план?

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата