Медия без
политическа реклама

България прибра от Ломбардия 22 деца с правителствения самолет

Настъпи пълен хаос за карантината около коронавируса и болничните

27 Февр. 2020Обновена
Илияна Кирилова

22 ученици и 4 преподаватели от Каварна се прибраха тази сутрин от Милано с правителствения самолет, пратен от премиера. Те са били на обмяна на опит по програмата “Еразъм” във ферма в селце на 8 км от Милано. Завръщането бе съпроводено от засилени мерки за сигурност - в самолета нямаше стюардеси, а лекари в специални костюми, на летището бяха посрещнати от полицейски ескорт, който ги съпроводи до Каварна. Децата, които засега нямат никакви симптоми за болест, ще останат под карантина по домовете си.

"Разпоредил съм да се стяга правителственият “Еърбъс”, да се оборудва, да лети с медицински екипи и да отидем да си приберем децата. Това са около 30 деца, представете си колко семейства се притесняват за тях. Пилотите ще бъдат изолирани, вместо стюардеси, ще летят медици. Ще приберем децата с полет до Варна, за да си идат по домовете в Каварна. Няма да ги разкарваме до София", обяви снощи Борисов.

Снощи на Летище София кацна самолет от Милано, като повечето от пътници се прибраха от екскурзия, съобщи БНТ. Според тях ситуацията в Италия е спокойна, но останаха недоволни от предприетите мерки на българското летище като проверки, декларации и препоръки. "Ситуацията в Милано е напълно спокойна. Има създадена стриктна организация, хората 1 самолет за 2-3 минути го обработват. Стоят няколко човека с термометри, мерят им температурата. Абсолютно никаква паника няма там. Паниката е на Летище София. Един служител от ВМА предполагам с един термометър обработва цял самолет с хора, като хората с малки деца стоят отвънка на студа", разказа Данаил Дамянов. 

Хаосът около правата на гражданите да ползват болничен в случай на доброволна карантина заради коронавируса стана пълен. След като здравният министър Кирил Ананиев в понеделник хвърли бомбата, че хората нямат право на болничен и при карантина следва да излязат в платен или неплатен отпуск, цял арсенал от депутати и един вицепремиер - Томислав Дончев, във вторник се впуснаха да обясняват, че истината е точно обратната. Опроверженията звучаха категорично до включването на премиера Бойко Борисов от Гърция, който изненадващо обяви, че държавата няма да плаща доброволната карантина на хората, които "прото не искат да се дисциплинират и пътуват". В края на деня след проведена работна среща при Кирил Ананиев пък се разбра, че няма съгласие как следва да се прилага съществуващата нормативна уредба.
"Министърът проведе работна среща с представителите на Националния кризисен щаб, на синдикатите, работодателите, Българския лекарски съюз и всички компетентни институции (Министерство на труда и социалната политика, НОИ и Омбудсмана на Р България), имащи отношение към реда за поставяне под карантина в домашни условия при граждани, пристигащи в България от региони с установено високо разпространение на новия коронавирус, при които липсва проявена симптоматика на заболяването. В рамките на срещата беше обсъдена настоящата нормативна уредба и възможностите, които тя дава. Единодушно решение не беше постигнато. По тази причина дебатът продължава и утре", съобщиха от здравно министерство. 

Проблемът с доброволната карантира излезе на дневен ред в понеделник след като премиерът Бойко Борисов призова към дисциплина и поиска "хората, които се връщат от рискови места, да запазят 14-дневен карантинен период". Последваха обяснения от лекари и представители на кризисния щаб, че за това време личният лекар ще дава болничен. Снощи обаче Ананиев заяви, че няма как да се даде болничен за здрав човек. Изявлението му на практика обезсмисли призива на премиера, тъй като няма служител, който доброволно да жертва половината си годишен отпуск или половин месечна заплата, за да си стои у дома.

Последваха опровержения на твърденията на Ананиев, като изказвания точно в обратната посока направиха депутати от различни партии и вицепремиерът Томислав Дончев.  "Законът е категоричен и осигурените лица имат право да ползват болничен за тъй наречената карантина", заяви шефът на социалната комисия в парламента Хасан Адемов. Той подчерта, че няма законодателен проблем с вземането на болничен в този случай. „Решението е много просто, то е визирано в чл. 43 от КСО, в който е казано, че всички осигурени лица имат право за парично обезщетения за т. нар. карантина. Но става въпрос за осигурени лица по предписание на здравните органи. 14 дена има право да изписва болничен личният лекар и той преценява на база на информацията дали да издаде болничен, или не“, каза Хасан Адемов, цитиран от Дарик радио.

Шефката на здравната комисия и председател на групата на ГЕРБ в парламента Даниела Дариткова също потвърди, че нормативната уредба гарантира на социално осигурените граждани, че могат да ползват болничен за карантина. "Това е гарантирано в кодекса за социално осигуряване и в наредбата за временната неработоспособност. Общопрактикуващите лекари имат право да издадат такъв първичен болничен лист за 14 дни, за срока, който се налага, има и подходящ код в международната класификация на болестите. Има всички условия социално осигурените да получат такъв болничен по решение на техния лекар и е нормално те да се свържат с него, за да няма злоупотреби“, разясни Даниела Дариткова.

Дариткова добави, че за целта джипитата трябва да получат потвърждение къде е пътувал човекът, който ще бъде под карантина и щабът, който следи ситуацията, ще трябва да направи организацията за това. „Властите да се свързват с лекарите, защото всички лица попълват формуляр, в който упоменават кой е личният им лекар. Тук могат да се ползват и РЗИ и цялата система, която гарантира справянето с това предизвикателство“, обясни Дариткова. На въпрос не е ли знаел здравният министър, че може да се вземе болничен за карантина, тя отговори така: „Най-вероятно не всички подробности вчера са били изяснени. Смятам, че в хода на изясняване на цялата нормативна уредба и тази възможност вече е предвидена“.

По-рано сутринта вицепремиерът Томислав Дончев също се опита да поправи стореното от здравния министър. "Хората не се пускат в болничен от телевизора. Министърът на здравеопазването също не може да пусне 1/3 от българите. Болничните се предписват от лекар. Той преценява какво да прави и какъв е рискът. Посланието на министъра е следното – не може всеки, който е бил на почивка, да излезе в двуседмичен болничен”, обясни той пред Нова телевизия. Попитан във вторник тези правила не ощетяват ли работниците, здравният министър Ананиев заяви: "А вие представяте ли си каква заплаха може да бъде, ако не остане вкъщи? Първата работа на гражданина, който влиза, е да се обади на своя работодател, че е бил в рисков район и че трябва да бъде 14 дена вкъщи". По закон той има право да регламентира допълнителни мерки при епидемична ситуация. Освен това и сега не е невъзможно здрав човек да получи болничен - например за гледане на болен член от семейството или при други случаи на карантина. Дългите болнични обаче се плащат от НОИ.

На фона на разнопосочното говорене премиерът Бойко Борисов съвсем омъгли темата, като се извъртя на 180 градуса спрямо позицията си от понеделник и обяви, че държавата няма да плаща за доброволната карантина на хора, които "просто не искат да се дисциплинират". "Няма държавата да плаща доброволната карантина на хора, които просто не искат да са дисциплинирани и пътуват. Как да бъде решен проблемът? Личните лекари решават. Сутринта гледах как един казва: „Аз си отивам за Италия, аз си отивам за Франция. Трябва ли след това ние всички да му платим за това, че не иска да е дисциплиниран или не иска да изчака?", ядоса се пред журналисти в Александруполис премиерът Бойко Борисов. Споровете по темата ще продължат и днес, а проблемът вече касае реално много българи, пристигащи у нас от рискови дестинации. 

Към този момент в България все още няма потвърден случай на новия коронавирус. Прокуратурата в Димитровград разследва случая с починала жена на път за спешния център в града. Жената е пътувала във Великобритания и се е завърнала в България преди няколко дни с диагноза пневмония и назначено лечение. Снощи жената се почувствала зле, починала е в колата на път за Спешния център. Със съмнение за коронавирус е 32-годишен мъж от Велинград, завърнал се от Рим преди дни, който е поставен под карантира. Около 20 души са под карантина в различни болници в страната с леки симптоми, след като са се завърнали от Италия и други рискови страни, обяви по-рано през деня генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, началник на ВМА и председател на Националния оперативен щаб, създаден във връзка с коронавируса. Негативни са резултатите от тестовете, изпратени от Пловдив, Сливен, Габрово, Русе, както и на двама души от Военномедицинска академия (ВМА). Негативни са и резултатите от тестовете на настанени в лечебните заведения в Стара Загора, Хасково, Шумен, Варна и Бургас. Резултати от тестове се чакат и утре. 

 

ЕКСПЕРТНО

"Няма да избегнем случай на коронавирус в България. Въпрос на време е, при тези интензивни обмени на хора в Европа", заяви пред БНТ ръководителят на лабораторията по експериментална имунология към БАН доц.д-р Андрей Чобанов. Според него е важно статистически да се види  какви хора боледуват - основно възрастни хора с изключително много хронични заболявания, почти няма деца и млади хора сред боледуващите. "За момента няма терапия за коронавируса, просто имунната система успява да се справи с вируса. За да има терапия, трябва да се направи ефективна ваксина, която коства време. Световната общественост в лицето на световната администрация според мен не реагира адекватно по отношение на превенцията, защото най-добрият начин за справяне с този тип заболяване е превенцията", каза доц. Чобанов. Той е на мнение, че няма как да се затворят границите, тъй като това го правят държави, които нямат ефективни връзки с други страни в Европа. Според него единствената възможност е да се наложат крути мерки, да се обяви извънредно положение, но това е изключително крайна мярка.

Доц. Чобанов смята, че процентът хора, които ще починат от коронавирус в Европа, ще бъде драстично по-малък от броя хора, починали от грип през същия този период. Според него хората трябва да постъпят отговорно към личната си хигиена, освен това да се ограничава събирането с много хора.

"Оказа се, че светът не е подготвен срещу новопоявяващи се инфекции, които са в дивата природа, не е подготвен за бърза реакция. Много фирми и организации обещаха да направят бързо терапия в рамките на 2-3 седмици, това е абсурдно. Реалният срок е година, година и половина-две. По последни данни се твърди че коронавирусът мутира много малко. Ако това е вярно, това ще го направи удобен и лесен за правене на ваксина срещу него", обясни още той.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

българи, проби

Още по темата