България, Румъния, Латвия, Полша и Словакия са най-малко иновативните страни с резултати под 70% от средните за ЕС, показва годишното Европейско иновационно табло за 2023 г. Най-големите новатори са Дания, Швеция, Финландия, Нидерландия и Белгия. За първи път Дания изпреварва Швеция, която от много години бе на първо място.
Годишният преглед използва редица измервания за определяне на иновационния резултат на дадена страна, включително завършилите докторантура в академичните институти, възможностите за обучение и заявките за патенти.
Всъщност първенец е Швейцария, която не членува в ЕС, но анализът обхваща и 11 европейски държави извън съюза. За да не се обиждат изоставащите като България, в документа те са определени като "нововъзникващи иноватори". Тяхното средно общо представяне се е подобрило със 7,3 процентни пункта, което е под средния темп на нарастване за ЕС. За Словакия (6,4 процентни пункта), България (4,4 процентни пункта), Латвия (3,5 процентни пункта)
и Румъния (1,4 пункта) са признаци, че изоставането им от по-иновативните държави се засилва. В България плахото подобрение се дължи на уменията в областта на информационните и комуникационни технологии, както и в малките и средни предприятия.
В 25 държави членки резултатите са се подобрили между 2016 г. и 2023. Най-голямо е увеличението на резултатите в Кипър (80,7%), следван от Малта и Естония. Само в две държави членки има спад - Франция и Белгия. Средната стойност за ЕС се е подобрила с 9,5 % пункта.