Медия без
политическа реклама

България връща на Ливан останките на атентатора от „Сарафово“

Другите двама участници в терористичния акт бяха осъдени задочно и до момента от тях няма и следа

10 Апр. 2025
Веднага след взрива започна издирването на самоличността на камикадзето и на неговите помагачи
Веднага след взрива започна издирването на самоличността на камикадзето и на неговите помагачи

България връща на Ливан останките на атентатора, който през 2012 г. взриви автобус с израелски туристи на летище „Сарафово“ в Бургас, съобщи БГНЕС. Взривилият се терорист бе 23-годишният Мохамад Хасан Ел Хюсейни, гражданин на Ливан и на Франция.

Терористичният акт бе най-смъртоносното нападение срещу израелци в чужбина от 2004 г. насам. Убити бяха петима израелци, включително бременна жена, и българският шофьор на автобуса.

По молба на семейство Хюсеини тогавашния ръководител на ливанската агенция за обща сигурност Абас Ибрахим е бил „в контакт с българските власти“, за да поиска връщане на тялото.

Спецсъдът даде доживотен затвор без право на замяна за Мелиад Фарах и Хасан ел Хадж Хасан. Двамата са подсъдими по делото за атентата на летище "Сарафово". Двамата се издирват от Интерпол, затова и присъдата им в понеделник бе прочетена в тяхно отсъствие. На 18 юли 2012 г.

Българските власти са помолили семейството да ангажира адвокат и са се съгласили да върнат тленните останки на Хюсейни по време на войната между Израел и "Хизбула" миналата година, твърди анонимен източник, цитиран от АФП.

Семейството на Хюсейни разпространиха публикация в социалните мрежи, в която се посочва, че погребението ще се състои в петък, 11 април, в южната крепост на групировката в Бейрут. Тялото ще бъде погребано в гробище, използвано за убити бойци на "Хизбула".

И България, и Израел обвиниха "Хизбула" за атентата. Обвинението изигра роля за последвалото решение на Европейския съюз да включи военното крило на групировката в "черния списък" на терористичните организации.

Записи от летищни камери показват как Хюсейни се разхожда в залата за пристигащи пътници на летището с раница малко преди експлозията.

Прокуратурата пледира за доживотен затвор без право на замяна за Мелиад Фарах и Хасан ел Хадж Хасан. Двамата са подсъдими по делото за атентата на летище “Сарафово”. Двамата се издирват от Интерпол, а процесът срещу тях тече задочно в спецсъда.

Отива до автобус. Опитва се да остави раницата. Но иска да извади останалия багаж. Пътниците му правят забележка. Атентаторът взима раницата и си тръгва. Секунди по-късно – следва взрив.

Още тогава стана ясно, че Мохамед Хасал Ел Хюсейни не е действал сам. Имал и двама помагачи – Мелиад Фарах и Хасан ел Хадж Хасан.

През 2020 г. български съд осъди на доживотен затвор Фарах и Хасан заради нападението. Нито един от двамата подсъдими не присъстваше на съдебния процес. И до днес са в неизвестност и са сред най-издирваните хора в света.

Премиерът Бойко Борисов използва заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност миналата седмица, за да отрече категорично тезата и твърденията, че убитият ирански генерал Касем Солеймани е свързан с атентата на летището в Сарафово от 2012 г.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

атентат в Сарафово