Медия без
политическа реклама

Българският прокурор при Кьовеши разказа за чистка на свидетели

Има уволнени от държавни служби, защото са съдействали на разследването, каза Теодора Георгиева

04 Февр. 2025
Теодора Георгиева по време на форума, организиран от БИПИ.
Булфото
Теодора Георгиева по време на форума, организиран от БИПИ.

За свидетели, уволнени от администрацията, след като са съдействали на европрокуратурата разказа Теодора Георгиева, която е българският представител в колегиума на ръководената от Лаура Кьовеши институция. Георгиева участва в дискусията на тема: "Оттук накъде със съдебната власт?", организирана от Български институт за правни инициативи.

"Имаме няколко случая на свидетели, които бяха уволнени от държавни служби поради това, че съдействаха на разследването", каза Георгиева, цитирана от БТА. Прокурор Георгиева посочи още и случай на внесен обвинителен акт и разследване, което е завършено не благодарение, а въпреки усилията на органите на МВР, които са отказали да изпълнят съдебно разпореждане за претърсване и изземване на адрес. Георгиева добави, че от полицията са се самопроверили по техен сигнал и са констатирали, че няма извършено нарушение.

Георгиева вероятно има предвид случая, за който самата Кьовеши разказа преди малко повече от година в интервю за "Сега".

За случай с щети за 70 млн. евро, в който МВР на практика саботира разследване на Европейската прокуратура, разказа в специалното си интервю пред "Сега" евро...

Теодора Георгиева разказа още как в техни разследвания са установени едни и същи търговски дружества, които участват във всички обществени поръчки над определена стойност, за които нямат професионален капацитет, съответния опит и възможност да ги изпълнят. Те обаче успяват да заобиколят изискванията, като това за най-ниска цена, и печелят поръчката.

В изказването си Георгиева отбеляза също, че в България митническата измама - подаване на неверни данни за произхода на стоката, нейното количество и качество - не е престъпление, а е само административно нарушение. По думите ѝ, това нарушение води до нанасяне на вреди на фиска и до изкривяване на свободния пазар. Георгиева напомни, че България е външна граница на ЕС. По думите ѝ, "невъзможността да асистираме на колегите, създават трудности, които не могат да бъдат преодолени по други начин освен чрез законодателни промени".

ПРИЗИВИ

Форумът на БИПИ беше открит от президента Румен Радев, който призова за категорични действия срещу политическото и олигархично влияние върху съдебната система.

"По страховете им ще ги познаете", перифразира той известната фраза за делата и разказа как като приел участие в дискусията, "настана истинска истерия сред средите, които се чувстват комфортно в статуквото на съдебната власт. За които мрежата на Нотариуса, задушевната атмосфера на "Осемте джуджета" и лепкавото безвремие, обгърнало плътно делото за КТБ, както и избирателното правосъдие, са жизнено необходимият гарант за облагодетелстване и безнаказаност", каза президентът пред участниците на форума, предаде БТА. 

Според него също аферите в съдебната система през последните години не са получили адекватен институционален отговор, което, по думите му, е "брутална демонстрация на безнаказаност и безпомощност". "Ако мрежите на влияние продължат да съществуват, те са способни да опорочат всяка реформа", каза той.

Радев говори и за намесата на прокуратурата в политическия процес. "Прокуратурата, най-вече заради политиците, се превърна в инструмент за държавно управление. Докато в утвърдените демокрации съставянето на правителство е функция на парламентарни мнозинства, то парламентарните мнозинства у нас понякога се оказват функция на решения за главния прокурор или на решения на самия главен прокурор", коментира държавният глава. И припомни, че "по всички сигнали за престъпления по високите етажи на властта през последните 30 години не се водят ефективни разследвания, няма установяване на виновни, няма наказани".

Той критикува не само последната конституционна реформа, но и бездействието на парламента, особено по назначенията в съдебната власт, което има има много сериозни последици. Утре Народното събрание ще се захване със забавените с години избори на нови членове на Висшия съдебен съвет, на Инспектората към ВСС, както и на един конституционен съдия. За ВСС и ИВСС се изисква квалифицирано мнозинство от 160 гласа, което може значително да затрудни процедурата или най-малкото да я превърне в поле за политическо търгашество.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата