Медия без
политическа реклама

Четирима станаха пациентите на "Пирогов" след усложнения от ботокс

02 Февр. 2025Обновена
Pixabay

Четвърта жена е постъпила в "Пирогов" в последните дни след усложнения от поставен ботокс, съобщи Нова тв, като цитира медицинското заведение.

47-годишната пациентка е настанена в Клиниката по нервни болести с ятрогенен ботулизъм. Ботоксът ѝ е поставен на същото място, което са посетили и предходните три жени.

В момента три от пострадалите са на лечение в "Пирогов", а една е била само прегледана.  Едната от пациентките е в тежко състояние и с диагноза "ятрогенен ботулизъм" - спадане на клепачите, нарушение на гълтането и слабост в мускулите на цялото тяло. 

Изпълнителната агенция ,,Медицински надзор’’ започна проверка по случая. По информация на бТВ става дума за козметично студио в Перник.

От Министерството на здравеопазването съобщиха за БТА, че инжектиране на ботулинов токсин, на филъри, химичен пилинг и прилагане на лифтинг конци по тялото се извършва само в лечебни заведения от специалисти с медицинско образование.

От Асоциацията на пациентите на естетическата медицина обявиха, че случаите с пострадали тези дни от поставяне на ботокс са осем. "Във фейсбук групата „Безопасна красота“ съобщиха, че шест от тях са били при един и същи лекар", съобщи пред bTV Нели Георгиева, зам.-председател на асоциацията.

Симптомите, които потърпевшите получават, се проявяват дни след процедурата. Те са падане на клепачи, замъглено или двойно виждане, тежка умора и всеобщо объркване. „Ботулизмът е изключително рядък страничен ефект. Това може да говори или че се е работило с нерегламентиран ботокс, или количеството е било повече. В последните случаи не мога да кажа какво се е случило“, добави Георгиева.

Тя обясни, че ботулиновият токсин се води лекарство и се регулира много стриктно от Агенцията за лекарствата.  

„У нас има регистрирани 4 вида от ботулиновия токсин и други не бива да се ползват. Преди година мой колега ме предупреди, че пазарът ни е залят от нелегитимен ботокс. Има слухове, че става дума за продукти  от Корея, Китай, Турция и Индия“, заяви още Георгиева.

СЪВЕТИ

По повод зачестилите случаи на усложнения вслествие на поставен ботокс, адвокатът по медицинско право Мария Шаркова дава следните съвети в профила си във "Фейсбук":

1️⃣Задължително се консултирайте с лекар - специалист преди да вземете решение за извършване на процедура в областта на естетиката - лекарят най-добре ще прецени какво, как, кога и от кого да се извърши.

2️⃣Проверете регистрацията на мястото, в което ще извършвате процедурата - дали е регистрирано като козметичен салон или като лечебно заведение? Попитайте! На страниците на Регионалните здравни инспекции има регистри на обектите с обществено предназначение (каквито са козметичните салони) и на лечебните заведения за извънболнична медицинска помощ.

3️⃣Не правете никакви инжекционни процедури при лица, които не са лекари!

4️⃣Четете внимателно информираните съгласия, обсъждайте с лекаря всичко, което Ви интересува. Ако лекарят не снеме подробна анамнеза от Вас, не Ви прегледа преди процедурата и откаже да Ви даде информация за произхода на използваните продукти - бягайте далеч!

5️⃣В случай на възникнали усложнения се обърнете към лекаря, осъществил манипулацията, а при невъзможност - към друг лекар, на който съобщете за извършените манипулации.

6️⃣Изисквайте и пазете информацията за поставените изделия (пазете стикерите и информацията за поставеното количество).

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

ботокс