Софийската света митрополия се противопостави на проекта на италианския архитект Фуксас за площад "Св. Неделя", на който се намира и църквата "Св.Неделя". Това съобщи БНТ и разказва, че храмът смята, че спечелилият общинския конкурс проект е прекалено футуристичен, и че ще се наложат реконструкции в Софийската света митрополия. И настоява да участва в бъдещи обсъждания по проекта.
От храм "Св.Неделя" твърдят, че с новия вид на площада ще се прекъсне нормалният църковен живот. Няма да има достъп на коли - например колата на патриарха, линейки, коли, които возят майки и бебета. Вторият проблем бил, че ще се затвори входът на Митрополията откъм площада и патриархът, който живее там, ще трябва да влиза откъм ул."Калоян". Това пък щяло да доведе до реконструкция на Митрополията и събаряне на част от стената ѝ, която е културна ценност.
Да изрази мнението на Митрополията беше натоварен отец Кирил Попов от църквата "Св.Неделя". Общината пък възложи проекта да защити един от членовете на журито в конкурса арх. Ясен Кьосев.
На площад "Св. Неделя" има три важни сгради, свързани с историята и настоящето на Българската православна църква. Това са църквата "Св. Неделя", Софийската света митрополия и Богословският факултет. По мнението на Митрополията, проектът на арх. Фуксас не е взел предвид това важно обстоятелство и е прекалено футуристичен.
"Едни стъклени навеси, които да събират дъждовна вода и да бъдат резервоари за фонтаните, отделно да събират слънчева енергия и да можеш да си зареждаш телефона, това ли е най-важното за центъра на столицата ни?", пита отец Кирил Попов.
"Тези осветителни тела са един флирт с темата за енергоефективността. Мисля, че духовната вярност е съвместима с високата технологичност", отговаря пък арх. Явор Кьосев.
Отец Кирил е възмутен, че по проект естакадата пред църквата ще бъде премахната. А тя служи за литийни шествия и за минаване на коли по нея. Според проекта, смята той, вече никакви коли няма да могат да спират около храма, дори линейки или пожарни, или автомобилът на патриарха.
"В този проект, както се представя, църквата става един вид музей, могат само да влизат пешеходци вътре. Проектът не нарушава църковния живот, а той го прекъсва", добавя отецът.
Арх. Явор Кьосев обаче контрира, че естакадата остава. "Това е, според мен, недоразумение, което идва от широкопубликуваната тримерна визуализация, почти зенитна", добавя той.
Промените засягат и Софийската света митрополия. По проектът входът към нея ще бъде затворен и патриархът и митрополитите ще трябва да влизат откъм улица "Калоян".
"Предлага се да се избие оградата към ул."Калоян", което е безумие. Една ограда, която е уникална", твърди отец Кирил.
И на това твърдение архитект Кьосев отговаря отрицателно: Не би се одобрил в никакъв случай проект, който предвижда пробиване, преместване, разместване и т.н. Проектът не e завършен и все още има възможност за промени."