Медия без
политическа реклама

Денков: Радев е дал основание за импийчмънт

Премиерът обаче е против такава процедура, защото тя само би отнела обществена енергия

10 Септ. 2023Обновена
Денков и Радев си говорят по време на "Мача на надеждата".
Булфото
Денков и Радев си говорят по време на "Мача на надеждата".

Президентът Румен Радев няколко пъти е излизал извън правомощията, които Конституцията му дава, и е дал основание за импийчмънт. Такава процедура обаче би отнела обществена енергия и би ни отклонило от задачите ни. Това коментира премиерът Николай Денков в интервю за Нова тв на въпрос дали би подкрепил процедура по отстраняването на държавния глава. Денков не конкретизира с кои си действия Радев е нарушил правомощията си, но даде да се разбере, че не е "за".

Премиерът говори за срещата си с Радев по време на благотворителния "Мач на надеждата", организиран от Стилиян Петров. "Говорихме си за проблеми, които трябва да решаваме заедно. Имаше няколко, които обсъдихме", каза той, отново без конкретика. "Надявам се да си говорим оттук насетне", посочи още Денков по адрес на Радев. Но каза, че не е коректно да се говори за престрелки между президента и правителството, тъй като дълги месеци залповете са били само от президентството.

"Има доста теми, по които можем да работим заедно (с президента, бел. ред.). Той многократно каза, че е за проевропейско развитие. Но това трябва да става с конкретни действия", посочи Денков. И даде пример с внесения проектобюджет от служебното правителство на Радев, предвиждащ 6,4% дефицит, който "моментално изпраща държавата извън орбитата на Еврозоната".

Референдум за 3 март

Според Денков има логика в предложението за референдум за запазването на 3 март като национален празник, след като в предложените от ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС промени в Конституцията за национален празник се обявява 24 май. "Но трябва да има време, за да се чуят защитниците и в двете посоки. Резултатът трябва да е на базата на информирана дискусия", смята премиерът. За референдум пръв заговори Радев, като идеята му беше подета от Инициативен комитет. На 1 септември държавният глава заяви, че 3 март е "червената линия на народното търпение".

Шенген

"Не мога да гарантирам, че октомври ще станем част от Шенген", призна Денков. Според него обаче ако бъде прието нужното законодателство, няма да има аргумент по същество срещу България. Премиерът посочи, че предстоящите избори в Нидерландия и в Австрия усложняват ситуацията, защото темата за мигрантите там е много чувствителна.

Премиерът смята, че "ако не октомври, то декември" има шанс България да бъде приета в пространството за безвизово пътуване. Но трябва "да сме си свършили работата", за да не сме слаби в преговорите.

"Нито телом, нито духом"

Разстреляният Алексей Петров не е участвал "нито телом, нито духом" в съставянето на кабинета, увери премиерът в отговор на информацията, че бившата барета е учатвал в "сглобката" между ПП-ДБ и ГЕРБ. "Алексей Петров осигури логистиката да можем да си говорим, като е важно да се каже, че той не е присъствал на срещата. Бяхме аз, Кирил и Асен. Той ме убеди да преглътна арестите и всичко, в името на държавата. Дори и вчера казах, че Лена Бориславова и (Десислава) Атанасова, и останалите, съгласуваха черновата за КПКОНПИ, и ще вкараме този закон в НС. Ще ги приключим тази седмица, и отиваме към Конституцията", каза Бойко Борисов на 2 септември. Денков сега отрича да е говорил по темата с участниците в тази среща и това не го интересува.

От "сглобка" в коалиция

Министър-председателят обясни и кога управляващото мнозинство може да нарече себе си "коалиция". Това би станало, след като помежду им бъде изградено доверие, че могат да работят ефективно заедно. "До края на годината това може да стане. Приемем ли законите, които са в НС, ако успеем да променим Конституцията по начина, по който е замислена, бих могъл да кажа, че има доверие. Формалният начин е да има подписан документ", посочи той. По думите му "ДПС трябва да играе роля по отношение на приемането на конституционните промени".

След потопа по Южното Черноморие

Имаме много големи системни проблеми с превенцията, искам да работим по нея, посочи Денков. По думите му след бедствието държавата е реагирала бързо и по най-добрия възможен начин. Премиерът увери, че до края на месец септември би трябвало да бъдат изплатени обезщетенията на пострадалите след наводненията домакинства.

"Обходени са 56 обекта и 10 са подадените заявления, на 1 човек вече е изплатена сума за нанесените щети от наводненията, които удариха тази седмица Южното Черноморие. До края на месеца очакваме всички заявления, които са подадени, да бъдат изплатени. Най-късно те ще бъдат изплатени в началото на следващия", каза премиерът.

Според него България има два системни проблема. Първият е свързан с превенцията, а вторият с възстановяването на засегнатите райони след бедствията. Денков даде като пример Карловският регион, който беше сполетян от наводнения. "Когато парите се прехвърлят на общините, проблемите не се решават. Трябва да оставим държавата да работи заедно с общините и да ги контролира", добави премиерът.

9% ДДС за ресторантите

Според Денков няма основание заведенията да продължат да работят с намалена на 9% ставка на ДДС. Мярката беше въведена антикризисно по време на пандемията, но важи и досега. "Ресторантският бизнес е във възходящ тренд, има повишен брой туристи, не виждам основание това да остане", обясни премиерът, коментирайки бюджета за 2024 г. Преди него, пак в интервю за Нова тв, министърът на туризма Зарица Динкова обясни, че тя ще работи за запазването на привилегията за бранша.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата