Медия без
политическа реклама

Депутати обсъждат един учебник по предмет за всеки клас

ГЕРБ настоява и в следващите 2 г. да има онлайн обучение по желание на родителя

От БСП смятат, че единият свръхучебник ще пресече корупционните практики в образованието
Илияна Кирилова
От БСП смятат, че единият свръхучебник ще пресече корупционните практики в образованието

Идеята по всеки учебен предмет да има само по един учебник, от който да учат учениците, отново излиза на дневен ред - ако не за обществото, то поне за депутатите. Тази отколешна идея на социалистите ще се разглежда днес на публично обсъждане в парламента заедно с още два проекта за промени в Закона за предучилищното и училищното образование - на ГЕРБ и на МС.

Проектът на БСП предвижда за всеки учебен предмет за всеки клас просветният министър да одобрява със заповед един учебник или учебен комплект, който според оценяването е в най-голяма степен отговаря на държавен стандарт и има най-добра приложимост в практиката. Пак министърът, смятат от левицата, следва да одобрява и всички проекти на учебни помагала, отговарящи на стандартите. Имената на оценителите в одобрените учебни книги трябва да са изписани на видно място, а разпространението на учебниците следва да се осъществява от министъра по Закона за обществените поръчки. Според левицата това ще е антикорупционна промяна.

Проектът на МС предвижда забрана на политическата и партийна дейност в образователната система. При изпълнение на своите функции педагогическите специалисти трябва да са политически неутрални и да не налагат идеологически и политически убеждения. Изискването за политически неутралитет и забраната за политическа дейност важат също за началниците и служителите в регионалните управления на образованието.

Предложението на МОН бе провокирано от множество случаи, при които служители от РУО в страната извършват политическа дейност и участват активно в партийни мероприятия по време на предизборни кампании за различните видове избори, включително и в качеството им на кандидати от името на партии и коалиции.

Третият проект за промени в училищния закон е на депутати от ГЕРБ - те предлагат и в следващите 2 г., независимо дали сме в пандемия, да я има възможността учениците да се обучават дистанционно по лично желание на родителите си. Тази мярка бе въведена през миналата учебната година, като от нея се възползваха около 1% от всички ученици у нас. Прекъсването й ще създаде реален риск не само от връщане на тези деца в една опасна за здравето среда (не може да се отрече, че много семейства с различен, нехомогенен здравен статус - подчертават от ГЕРБ), но и от сериозни дефицити в образованието им поради евентуална принудителна и непрекъсната промяна в организацията на провеждането на обучението, аргументират се депутатите на Бойко Борисов.

От МОН са на мнение, че тази възможност следва да съществува само зза тази учебна година. Освен това подкрепят и въвеждането на определени условия за онлайн обучение по лични причини - според тях не е достатъчно само родителите да са осигурили условия за обучение в електронна среда, както е сега - например имат таблет, но и следва ученикът да има добър успех, да е ангажиран с обучението и да не е в риск от отпадане.

 

КЪДЕ Е СТАЛИН?

"Практиката в някои държави, въвели един учебник по един предмет, не е особено обнадеждаваща", коментира учител. Той разказва за Русия, където Путин е въвел това правило, като в резултат се оказало, че Сталин е "изчезнал" от учебника от история. В Унгария пък, идеята на Виктор Орбан не сполучила, тъй като въпросният свръхучебник не се харесал на учителите и те го заменили с помагала. В Гърция пък това правило е въведено преди много години, но там проблем се оказват много заведени дела от издатели, които са недоволни, че не е избран техният учебник.

Последвайте ни и в google news бутон