Ден след като "Демократична България" внесе в парламента проект за изменение на Изборния кодекс, същото направи и коалиционният им партньор от "Продължаваме промяната".
По-късно днес по време на заседание на парламентарната комисия по конституционни и правни въпроси, на която бе предвидено да се разгледат промени срещу избора на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, предложенията за ИК изненадващо се оказаха първа точка в дневния ред. Идеята за това бе на "Има такъв народ" и бе подкрепена с мнозинство от 12 гласа "за" в лицето на ГЕРБ, ИТН и "ДПС - Ново начало".
За един час бяха приети всички предложени законопроекти за промени в Изборния кодекс. Рая Назарян от ГЕРБ пък поиска да се сформира работна група, която да пресее предложенията.
Какво се предлага?
В проекта на ПП и ДБ се иска секционните избирателни комисии да се освободят от задължението да броят бюлетините на ръка. За разлика от ДБ, които предлагат броенето да се извършва в преброителни центрове, ПП предлагат това да става със скенери. Тези скенери трябва да се въведат една година след приемането на закона, а гласуванията до въвеждането на скенерите да става само с машина в секциите с над 300 избиратели.
Основните промени, които "Продължаваме промяната" предлага, са следните:
Отпада изцяло ръчното броене на гласовете, като се въвеждат оптични сканиращи машини, с които ще се отчита вотът от хартиените бюлетини.
Гласуването с машини се отчита чрез протокола, генериран от самата машина.
Въвеждат се сканиращи устройства за документите за самоличност на избирателите и електронна система за отразяване в списъка, която се актуализира в реално време и не позволява повторното гласуване на друго място.
Съставът на Централната избирателна комисия се променя след всеки проведен избор, за да се гарантира справедливо представителство на политическите сили.
Секционните избирателни комисии няма да извършват преброяване нито на хартиените бюлетини, нито на т.нар. бюлетини от машинно гласуване.
Преброяването ще се осъществява от оптичните устройства за сканиране и от електронната машина за гласуване, като така се избягва човешката грешка или незаконно манипулиране на изборния резултат.
Протоколите от оптичните устройства за сканиране и от електронната машина за гласуване ще се разпечатват веднага след края на изборния ден и ще се прикрепят към протокола на секционната избирателна комисия, което ще спести много време и труд на членовете на комисията и ще гарантира точността на отчетените данни, без броене на ръка, подготвяне на чернови и многократно поправяне на грешки в протокола на комисията.
Оптичните устройства за сканиране и отчитане на гласовете от хартиените бюлетини и техните операционни системи са държавна собственост, която се придобива и управлява от Централната избирателна комисия.
Вчера във "Фейсбук" "Демократична България" огласиха информация какви промени готвят.
Вариантът на законопроект на БСП е съчетан с активна регистрация и публичен регистър на избирателите. Според този проект избирателните списъци ще включват само лица, гласували на предишния вот, а в тях може да се добавят хора, поискали да участват до 5 дни преди изборния ден. По изключение са допуска вписване и в самия изборен ден.