Няма кандидати за председател на ключовия Върховен административен съд. Това е равносметката от първото от общо 4 заседания на пленума на Висшия съдебен съвет, на които могат да се правят номинации за поста. В момента тече втора процедура за избор, след като първата се провали заради липса на кандидати.
Правомощие да номинират имат Пленумът на ВАС, поне трима членове на Съдийската колегия и министърът на правосъдието. Следващите дати възможности са на 5, 12 и 19 декември.
Изборът е насрочен за 20 март.
7-годишният мандат на Георги Чолаков като председател на ВАС изтече на 22 ноември. Той обаче остана начело на съда като изпълняващ функциите, за което беше подкрепен и от почти всички съдии във ВАС. Самият Чолаков пледира колко е различно да е и.ф. и че няма конституционна пречка да остане на поста.
Има много мнения, както от правната общност, така и от политици, че този Висш съдебен съвет, чийто мандат изтече преди повече от 2 години, изобщо няма право да избира нито главен прокурор, нито председател на ВАС. Това е мнението и на малцинство сред членовете на съвета. Мнозинството обаче смята, че е негов дълг да проведе спорните избори. Този за главен прокурор е насрочен за януари, като единствен кандидат в него е Борислав Сарафов, който от свалянето на Иван Гешев, преди близо година и половина, е и.ф.
ПИТАНЕ
Междувременно ГЕРБ внесоха в Конституционния съд искане за тълкуване дали когато е изтекъл мандатът на членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС), този орган продължавали в пълнота да изпълнява конституционните си правомощия. Другият въпрос на ГЕРБ към КС е дали е допустимо със закон или друг акт на парламента, тези правомощия да бъдат ограничавани. ПП-ДБ настояват за това. Третият въпрос на хората на Бойко Борисов е дали ВСС с изтекъл мандат има право да избира "тримата големи" в системата - главния прокурор и председателите на двете върховни съдилища.
Всъщност ВСС работи толкова дълго извън мандата си, защото парламентът не избира членовете от своята квота. По същата причина Инспекторатът към ВСС на практика кара трети мандат, благословен и от Конституционния съд.
"Не искаме Конституционният съд да решава политически ребуси, искаме да се попълни конституционната практика по тълкуването и прилагането на Конституцията в ситуация, в която темата за мандатността и непрекъсваемостта работата на конституционно определените органи вълнува обществото, особено в случаите когато предстоят важни решения", обясни Росен Желязков. Тезата на ГЕРБ е, че парламентът не може да се намесва в работата на ВСС. Обвиненията към тях са, че крепят Чолаков и работят за избирането на Сарафов за главен прокурор.