Върховният касационен съд и Върховният административен съд ще избират утре кого да пратят в Конституционния съд (КС). В битката влизат трима магистрати от ВКС - по един от всяка от колегиите му. Това са зам.-председателят Евгений Стайков, който ръководи Търговската колегия, Галина Тонева, която е от Наказателната колегия, и Светлана Калинова от Гражданската колегия.
КС се запълва с избор от Народното събрание и двете върховни съдилища, както и с назначение от президента. Тези три институции пращат по 4 представители, като на всеки 3 години изтича мандатът на четирима от тях и има ротация в състава. На 12 ноември изтича мандатът на Константин Пенчев (квота на НС), Мариана Карагьозова-Финкова и Филип Димитров (квота на президента) и Таня Райковска (квота на Върховния касационен съд и Върховния административен съд). Тези органи ще трябва да изберат и съдиите, които да заемат местата им. На 12 ноември ще е и клетвата на новите членове на КС.
По силата на джентълменско споразумение между ВКС и ВАС този път е ред на Върховния касационен съд да излъчи представител. Срокът за номинации изтече вчера и кандидатурите са три - по една от всяка колегия на ВКС.
И макар и трите номинации да са от ВКС, реално ВАС ще има мнозинство. Причината е, че по щат ВКС е от 122 души, но реално съдиите са 95. От тях шестима ще са в отпуск в деня на Общото събрание. Т.е. във вота за КС ще участват 89 съдии от ВКС. Съдиите във ВАС са 102-ма, като 9 ще са отпуск на 1 ноември. Така в събранието ще участват 93-ма, съобщи "Лекс".
Съотношението на силите можеше и да е различно, ако ВСС не беше блокирал в последния момент конкурса за 16 места. (Още по темата вижте тук.)
Очаква се президентът Румен Радев също да спази сроковете и да назначи двама съдии преди 12 ноември.
Колкото до парламента - за пореден път депутатите неглижират конституционното си задължение и ще оставят КС в непълен състав.
БЕЗ НОМИНАЦИИ
И на днешното заседание на Пленума на Висшия съдебен съвет не беше издигната кандидатура за председател на Върховния административен съд. Мандатът на настоящия му шеф Георги Чолаков изтича на 22 ноември. По закон номинации се правят в 4 заседания на съвета, следващи това, на което е открита процедурата по избор. Това означава, че остава възможността кандидатури да се издигнат на 7 и на 14 ноември. Изборът е насрочен за 20 март догодина. Това повтаря сценария от процедурата за избор на главен прокурор, в която и.ф. Борислав Сарафов беше номиниран за титуляр в последния възможен момент.
Според Закона за съдебната власт предложения за председател на ВАС може да правят поне трима членове на Съдийската колегия на ВСС, министърът на правосъдието и Пленумът на Върховния административен съд. Служебната правосъдна министърка Мария Павлова едва ли ще се възползва от това си правомощие, след като не го направи в процедурата по избор на главен прокурор, която също е отворена в момента, но в много по-напредлана фаза - ясен е единственият кандидат - Борислав Сарафов, и изборът предстои през януари.
Пленумът на ВАС също не изглежда нетърпелив да издигне номинация. Върховните съдии се събраха вчера и това беше точка в дневния им ред. Кандидатури нямаше, но вместо това Георги Чолаков получи почти пълна подкрепа (само 1 глас против) да даде съгласието си ВСС да го определи за временен шеф на съда след края на 7-годишния му мандат.
Съдиите явно нямат притеснения, че оставането на Чолаков на поста като и.ф. (пи това за неопределено време) би било твърде спорно, като се има предвид едно решение на КС от 2005 г., че мандатите на главния прокурор и председателите на двете върховни съдилища не могат да се удължават и с ден извън седемте им години.
Процедурата за избор на председател на ВАС беше открита на 17 октомври, въпреки всички призиви това да не се случва заради изтеклия мандат на Висшия съдебен съвет.
Кои са възможните приемници на Чолаков - припомнете си тук: