Висшият съдебен съвет направи нужното, за да може Георги Чолаков, чийто мандат начело на Върховния административен съд изтече на 22 ноември, да продължи да оглавява ключовата съдебна инстанция. Чолаков в момента е изпълняващ функциите председател, макар и това да влиза в колизия с решения на Конституционният съд, че мандатът не може да бъде удължаван и с ден.
Днес ВСС провали и втората процедура за избор на титулярен председател, като не издигна кандидатури. Преди месец по същия начин беше провалена и първата. Правомощие да номинират имат Пленумът на ВАС, поне трима членове на Съдийската колегия и министърът на правосъдието. Най-показателно в случая е мълчанието на Пленума на ВАС, тъй като над 100 върховни съдии просто мълчаливо приемат Чолаков да продължи да управлява съда. Мнозинството във ВСС също явно е в режим "сценарий", защото от една страна държеше да открие процедурата по избор въпреки всички възражения, твърдейки, че така спазва Конституцията и брани правото, а от друга - съзнателно проваля избора.
Предстои да бъде открита нова, трета, процедура. Вероятно това ще се случи в началото на следващата година, което означава, че евентуалният избор би бил не по-рано от април.
Самият Чолаков е подозиран във връзка с Делян Пеевски, което той самият отрича. Христо Иванов (ДБ) разказваше колко загрижен е бил Пеевски за трудоустрояването на Чолаков след края на мандата му.
Има много мнения, както от правната общност, така и от политици, че този Висш съдебен съвет, чийто мандат изтече преди повече от 2 години, изобщо няма право да избира нито главен прокурор, нито председател на ВАС. Това е мнението и на малцинство сред членовете на съвета. Мнозинството обаче смята, че е негов дълг да проведе спорните избори. Този за главен прокурор е насрочен за януари, като единствен кандидат в него е Борислав Сарафов, който от свалянето на Иван Гешев, преди година и половина, е и.ф.
ПП-ДБ пък внесоха промени в Закона за съдебната власт, които да блокират възможността този ВСС с изтекъл мандат да проведе изборите. Питания по темата бяха внесени и в Конституционния съд.
А 7 неправителствени организации, които наблюдават процесите в съдебната система, призоваха Пленума на ВСС да отложи процедурите по избор на главен прокурор и председател на Върховния административен съд. В процедурата за главен прокурор Сарафов е единственият кандидат за поста, а изслушването и гласуването му е насрочено за 16 януари.