Насърчена от успеха, който постигна с отстраняването на председателя на Народното събрание Никола Минчев, опозицията вече не се колебае да заплашва и другите шефове на парламента, че ще последват съдбата му, ако не се вслушват в исканията й. Така постъпиха от ДПС буквално няколко часа, след като Минчев беше свален от поста му.
Сега на мушката на движението попадна зам.-председателят на събранието Кристиан Вигенин. Той е депутат от БСП и е най-опитният сред седмината заместници в ръководството на парламента. Затова на него се пада воденето на най-тежките заседания. Като днешното, на което, след Минчев, се обсъждаше актуализацията на държавния бюджет.
Повод за атаката на движението срещу Вигенин даде ГЕРБ-СДС. Десислава Атанасова, водачът на герберите, поиска да се насрочи извънредно заседание на Народното събрание на 19 юни. На него според Атанасова трябва да се приемат правила за избор на нов председател на парламента, както и да се обсъди вотът на недоверие срещу кабинета „Петков”. Тя внесе проект на правила днес, а вотът беше внесен вчера с подкрепата на ДПС, ИТН и „Възраждане”.
Вигенин, който ръководеше заседанието, обаче отказа да подложи на гласуване предложението. Според него то беше недопустимо от гледна точка на парламентарната процедура и затова той посъветва Атанасова да го внесе писмено, за да бъде разгледано утре. Това предизвика гнева на ДПС, което подкрепяше герберите. От трибуната партийният водач Мустафа Карадайъ припомни със самочувствие, че „има променено мнозинство в Народното събрание”. „Г-н Вигенин, аз мисля, че няма нужда всеки ден да гласуваме оставки на председателя на Народното събрание, докато някой разбере, че в политиката има логичен и нормален ход на процесите”, обърна се той към водещия заседанието. В думите му се съдържаше неприкрита заплаха, че и Вигенин може да бъде махнат от поста му.
Управляващите усетиха, че депесарите се опитват да сплашат зам.-председателя на парламента, и реагираха с недоволни възгласи и дюдюкания. Карадайъ обаче не се впечатли, а ги упрекна, че са демонстрирали „определена арогантност” досега. „В момента картината е друга. Освен всичките кризи в страната, вече има и политическа криза. За решаването на политическата криза нито арогантността, нито наглостта, нито персоналните тълкувания ще свършат работа, а отговорното отношение и поведение ще помогне”, предупредително добави той.
Вигенин достойно отвърна, че преди малко е била гласувана оставката на Никола Минчев не за друго, а на практика защото си е свършил работата. „Аз не възразявам да отстраните и мен. Но това, че от днес има ново мнозинство, не означава, че Народното събрание трябва да бъде превърнато в Конвент, в който едно ново мнозинство да гази правилника”, подчерта социалистът.
Изказването му беше посрещнато с бурни ръкопляскания от управляващите и скандирания „Мафия!”, насочени към опозицията. Започна и разпра между самите депутати от двата лагера в залата. Особено деен беше шефът на червената група Георги Свиленски, който се беше вбесил от заплахите към съпартиеца си. В крайна сметка, опозицията се укроти и депутатите успешно приключиха бюджета. Случката обаче подсказва, че воденето на пленарните заседания ще стане още по-тежко и бурно занапред.