Медия без
политическа реклама

Държавата ще строи нов язовир срещу безводието

В Шуменско се пада по бутилка и половина вода на човек

30 Авг. 2024Обновена
Горна Липница, община Паликени, област Велико Търново - водата се събира от улуците и се съхранява.
диян иванов
Горна Липница, община Паликени, област Велико Търново - водата се събира от улуците и се съхранява.

Заради жестоката криза с безводието държавата ще размрази прашасалия с десетилетия проект за изграждане на язовир "Черни Осъм". 

Това обяви министърът на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова след проведената от премиера работна среща между министрите и областните управители в Министерския съвет. Специално този язовир ще трябва да облекчи положението в Плевенско и Ловешко, където режимът на водата засяга над 200 000 души.

За първи път за "Черни Осъм" се говори през 60-те години на ХХ век, като идеята е била бетонна язовирна стена с височина 100 м, което позволява воден обем от 44.4 млн. мз. В последствие обемът е намален до 27 млн. мз, а стената до 75 метра. 

Строителството на язовира започва чак през 1986 г., но през 1990 г. е спряно поради недоволство от местното население, опасения за негативно влияние върху околната среда и неизвършени отчуждителни процедури.

Според министър Коритарова краткосрочните мерки, които веднага биха донесли резултат, са отстраняване на повредите в най-компрометираните точки във ВиК инфраструктурата, която не е ремонтирана от 40-50 години, както и въвеждане на контрол при отпускането на вода за напояване.

„Не може приоритетно да се напоява при липса на питейна вода. Всеки трябва да има отговорност и съпричастност към проблема“, отбеляза Коритарова и допълни, че вече е активизирана работата по сключване на споразумения с общините за проекти за рехабилитация и ремонт на ВиК мрежа в населените места с най-големите загуби.

„Апелирах и областните управители да има от тяхна страна контрол върху местната власт при изпълнение на проектите за рехабилитация на инфраструктурата, защото нашите ВиК дружества работят за своевременно отстраняване на големите аварии. По програмата за общински обекти в бюджета към момента има над 2300 подадени предложения, от които 452 са за рехабилитация на ВиК инфраструктура за над 1,5 млрд. лв - каза още Коритарова. - Това е началото и това трябва да бъде приоритет в следващите години на всички местни власти - да подават проекти, за да се предотврати загубата на питейна вода“.

 

В Шуменско положението е плачевно

На този фон се оказва, че по приблизително бутилка и половина вода на ден за пиене, миене и всички нужди се пада на човек в шуменските села Риш, Александрово, Веселиново и Черни връх. Там цари жестока криза и започна раздаването на бутилки от държавния резерв. "Предвидили сме от водата, която ще получим - по 10 литра за седмица на 1 човек. Това е количеството да края на септември. Очаквам кризата да продължи октомври и ноември, докато не паднат по-обилни дъждове, тъй като тези населени места са на каптажи. Общото количество за община Смядово, което ще получим, е близо 55 тона бутилирана питейна вода", заяви пред БНР кметът общинския център Иванка Петрова. 

Започва подготовка за смяна на довеждащия водопровод в Риш, както и за нови тръби в другите села. Финансиране засега обаче няма

Случващото се в Шуменско е само щрих от голямата криза с безводието в момента в страната. Най-тежко е положението в областите Шумен, Търговище, Велико Търново, Ямбол, Добрич, части от Бургаска, Варненска и Русенска. Но и в останалите много селища са без вода. От големите градове на режим са Плевен, Ловеч, а и Тетевен.  Между 6 и 7 хиляди души всеки ден влизат в режим, сочат анализите на "Зелено движение". Партията готви жалба до европейските институции за нарушаване на директивата за питейните води.

 

ОБЕЗВЕРЕНИЕ

За казус в димитровградското село Радиево съобщи във "Фейсбук" съпредседателят на "Зелено движение" Тома Белев. Селският каптаж бил изчерпан, към 1000 души нямат вода, обаче в съседство без проблеми функционирал спа комплекс с басейни, джакузита и т.н. Хората твърдят в писмо до Белев, че най-вероятно след сондиране комплексът е "хванал" водата, която би трябвало да се ползва от селото - проблеми имало и преди години след отваряне на единия от басейните. Всъщност, Радиево е без режим. Хората твърдят, че би било по-добре да бъде въведен, за да се надяват на вода поне в определени часове. Но пък старите кранове, от които да се пуска и спира водата, не работели. "Хората вече са обезверени и крайно отчаяни. Не знаем може ли по някакъв начин да си помогнем сами, защото общината и държавата няма да ни помогнат", пишат те.

Реално ситуацията с хотели и спа комплекси край села с проблеми с водата е повсеместна. Но винаги в такива случаи експертните анализи твърдят, че обемите са достатъчни. Много често срещана от немай къде е и надеждата за режим, но пък ръждясалите кранове да не работят.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

безводие, воден режим, вода

Още по темата