Една четвърт от болничните, взети около Коледните празници, се падат на служители от бюджетния сектор. Това съобщи социалният министър Деница Сачева след заседанието на Министерския съвет, на което са обсъдени данни за болничните и е набелязан срок до един месец да се приемат мерки за ограничаване на злоупотребите.
От една страна Сачева увери, че работниците ще продължат да получават обезщетения за всеки ден боледуване. От друга обаче каза, че държавният бюджет няма да се натоварва допълнително. "Това, което се споразумяхме и ще търсим като баланс от една страна, е да не се натоварва допълнително държавният бюджет, а от друга страна да направим така, че работодателите да получат своите мерки за ефективност, сигурност и контрол и да направим така, че да няма нарушаване на вече дадени права на българските граждани", обяви министърът.
В последните месеци бяха огласени редица анализи на временните обезщетения за заболяване. Обсъденият днес в правителството е за периода 2010-2018 г. Данните показват, че за периода 2010-2018 г. разходите за парични обезщетения за временна неработоспособност поради общо заболяване са нараснали от около 253 млн. лв. до малко под 463 млн. лв. Това е ръст от 83.2%. В резултат, делът на разходите за този вид обезщетения от брутния вътрешен продукт нарастват от 0.34% през 2010 г. до 0.42% през 2018 г. Отчетен е ръст от 760 хиляди работни дни за периода, който се дължи предимно на болнични листове с продължителност от 8 до 30 календарни дни.
Най-голям брой болнични се взимат през зимата - януари, февруари и март, когато е и пикът на грипната епидемия. Няма драстично увеличаване на болничните листи покрай коледните и новогодишните празници. Според Сачева злоупотребите се правят по няколко причини: "Ваканция, търсене на възможност за това да се увеличава свободното време, особено, когато има и ваканция на учениците и на децата, летните месеци се взимат болнични, за да се работи на втора работа, има и насочване от страна на работодатели към това да се взимат по-продължителни болнични с цел да не се плащат заплати".
По-рано от НОИ огласиха справка специално за последния период със струпване на почивни дни - Коледа и Нова година. Според данните няма нарастване в броя на издадените болнични листове с начална дата на 23, 27 и 30 декември 2019 г. Това бяха работните дни около коледно-новогодишните празници и болнични листове до 14 дни с тези начални дати биха позволили "сливане" на почивни дни. Явно обаче хората не са се възползвали от това. На 23 декември са издадени 2806 първични болнични листове, на 27 декември - 3296, на 30 декември – 3341.
Броят на издадените болнични листове на тези дати е много по-нисък в сравнение с броя на издадените болнични листове през други работни дни на месец декември, например понеделниците 2, 9 и 16 декември, когато броят им е съответно 12 638, 12 710 и 10 559, уточняват от НОИ. Данните се отнасят само за първичните болнични листове. Изключени са болничните листове с диагноза, имаща отношение към онкологични заболявания.