Почти два месеца след като се заговори за воден режим в Перник и след като двама министри се оказаха обвиняеми в бездействие, кабинетът най-сетне демонстрира мобилизация за търсене на решения, с които Перник да изкара до пролетното снеготопене. Екипи на ВиК дружества от цялата страна се редуват да дежурят за аварии по пробитата мрежа, за да се затварят навреме течовете. Съоръжения, които от години са били оставени без надзор и през които водата е изтичала като през решето, сега се подменят. От МРРБ уверяват и че ще се подмени съоръжението, което спира водата към промишлеността на Перник, за да няма изтичане оттам, тъй като е установено, че то продължава и след пломбирането му от МОСВ. Вече е известно, че с 1.89 млн. лв. се изгражда временно аварийно съоръжение от село Чуйпетлово и село Боснек към яз. "Студена", с което се осигурява по-голям приток към яз. "Студена".
Утре Перник най-вероятно ще обяви бедствено положение. В момента в язовира постъпват 50 л/сек., а се черпят 350. Градът на свой ред търси алтернативни водоизточници. Сред тях е и временна връзка за насочване на вода към Перник от основния водоизточник на София - яз. "Искър". И в момента има довеждаща тръба от "Искър" до Владая, като ще се проучи може ли тя да бъде продължена до пернишкия кв. "Църква" и оттам - до "Студена". По този въпрос днес в общинския съвет на Перник ще има изслушване на експерти от "Софийска вода", но столичните общински власти засега тактично подминават искането, а то ще трябва да мине през тяхното одобрение.
Към "Студена" ще бъде насочено и цялото количество от Владайския канал, което може да осигури допълнително по 100 л/сек. Толкова може да се осигури и при хващане на водите от Витоша. В следващите месец - месец и половина с 3.226 млн. лв. ще бъде ремонтирана пречиствателната станция. Ще бъдат монтирани модерни утаители, за да може при достигане на мъртвия обем водата да се пречиства и да се използва от населението. Очаква се язовирът да стигне до този обем през февруари. Съоръжения ще бъдат монтирани и за използване на вода от Струма.
Ключова подкрепа в усилията да се търси изход от водната криза оказват доброволци и този път институциите декларират готовност да им съдействат, а не да пречат. Част от тези граждански инициативи са хората от село Люлин, които сами се хванаха да разчистят шахтите и да подменят тръбите в своя район, за да отпушат пътя на водата. Без много шум започна изпълнението и на план, който в началото звучеше невероятно - за използване на водните резерви от пещерите, предложен от известния пещерняк и природозащитник Атанас Русев. Този проект получи зелена светлина от специалисти и МРРБ ще го финансира с 340 хил. лв. Министерството ще направи и допълнителни сондажи, предложени от проф. Костадин Щерев. Ще бъдат възложени допълнителни хидроложки проучвания в региона.
На целия този фон още повече изпъква безхаберието, което доведе настоящата криза. В репортаж на Би Ти Ви жители на кв. "Рудничар" вчера разказаха как от над един месец подават сигнали, че вода тече по улиците от аварии, докато те са на сух режим, но нито от общината, нито от ВиК са им обърнали внимание.
ЕКЗОТИЧНО
В последните два месеца пещернякът Атанас Русев и екипът му са направили обходи на терени във Витоша и са проверили всички възможни източници на вода, които могат да се ползват. "По тази линия можем да прекараме между 300 и 700 литра в секунда вода при това маловодие и те да стигнат до язовир „Студена“. Други части от плана ни са заети с други, допълнителни водоизточници, от които може между 100 и 200 литра в секунда да добавим в яз. „Студена", счита Русев, цитиран от сайта "За Перник".
Русев е проверил и малко известен водоизточник на яз. "Студена" – Палакарийския воден канал, който събира водата от водосборния басейн на р. Палакария. Каналът е с дължина 8.8 км и може да проведе максимално 930 л/сек., като има предимство, че е на ниска надморска височина и водоизточниците му идват от склонове на планината с южно изложение. Каналът в момента е амортизиран и счупен, а водите се отклоняват в неизвестна посока, целта е да бъде възстановен.
---
НЕАДЕКВАТНО
Над всички тези усилия продължава да тегне съмнението, че задкулисно промишлените предприятия на Перник продължават да точат вода от яз. "Студена". "Водата, която отива към промишлената зона в Перник, е вода за питейни нужди в тези зони. Тази вода не отива за използване от промишлеността. В предприятията работят хора, които също имат нужда от тази питейна вода", обясни екоминистърът Нено Димов.