Медия без
политическа реклама

Еколози изкупуват земи в Сакар, за да заселват птици

20 Авг. 2023
Сакар е красива пустош.
БГНЕС
Сакар е красива пустош.

Нищо в природата не се губи - когато липсват хора, селища и стопанските дейности са кът, тя започва да има друго предназначение - като например заселване на редки птици с помощта на еколози. Такъв е случаят с една от най-обезлюдените територии у нас - южните склонове на Сакар. Българско дружество за защита на птиците (БДЗП) изкупува земи там, за да  развива популации на царски орел, ловен сокол и европейски лалугер. И трите животински вида са застрашени, а специално лалугерът е храна на птиците.

В момента организацията провежда кампания, която посредством индивидуални дарители цели да се купят 100 декара. Нужни са 100 000 лв.. Преди няколко дни бе съобщено, че с първите 30 000 лв. са придобити 29 декара. По-рано пак чрез дарения и по европейска програма са купени още около 7000 декара в Сакар и Странджа. Пред БНР Стойчо Стойчев от БДЗП обясни, че заради развъждането на лешояди дружеството притежава и гора край Маджарово. "В Европа едни от най-старите традиции в закупуването на земя с цел природозащита е на Кралското дружество за защита на птиците във Великобритания. От основаването си през 1889 г. до днес е придобило чрез покупка и дарения близо 130 000 ха частна земя (1.3 млн. дка - б.а.)", пиша на сайта на БДЗП.

Евтината земя в споменатите райони очевидно спомага процеса. А и БДЗП отдавна развива там дейност. Конкретно в пустия Сакар орнитоложката кауза е една от малкото смислени дейности в района.

 

ПАСИЩА

Изкупуваните земи за нуждите на орела, сокола и лалугера са пасища. Те не придобиват защитен статут (това е функция на държавата), но дружеството поема ангажимент да ги възстанови и поддържа като пасища, да следи за растителността, във взаимодействие с фермерите чрез паша, коситба и т.н. да постига устойчиво развитие. На досегашните терени се изграждаха птичи гнезда, а и се заселваха колонии лалугери. Пасищата в последните години са застрашени поради разораване, премахване изцяло на храстите, а напоследък и заради изграждане на фотоволтаици.

Последвайте ни и в google news бутон