Мария Габриел, кандидат-премиерът на ГЕРБ-СДС, получи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство от президента Румен Радев този следобед. Пред държавния глава еврокомисарят се ангажира да работи за сформирането на експертен кабинет, който да се обедини около ясни приоритети. Тепърва тя ще води нови разговори с водещите политически сили, за да уточни в детайли въпросните приоритети, като целта й е да събере широка парламентарна подкрепа.
Габриел изненада президента, когато се обърна към заместника му Илияна Йотова с признанието, че през последните дни е мислила много за нея с обяснението, че когато се ангажираш сериозно с вътрешната политика, знаеш колко важно е да се спазват всички процедури в европейските институции. Контекстът на това изказване се изгуби, но вероятно ставаше въпрос за процедурата, по която Габриел трябва да се оттегли от Европейската комисия, ако оглави правителството. Радев я изслуша с безизразно лице и накрая констатира, че пред кандидат-премиера стоят доста препятствия, и добави, че я очаква следващия понеделник с предложения за министри.
Засега обаче Габриел не разполага с гаранции за подкрепа, каквито настояваше да получи от другите политически сили водачът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов. Той искаше, още преди претендентът да отиде при държавния глава, да е наясно дали кабинетът й ще разполага с някакъв шанс да стане реалност. От ПП-ДБ категорично отказаха да се подчинят на такъв ултиматум. А проведените консултации дотук с БСП, ДПС и ИТН показаха, че може да се разчита единствено на партията на Ахмед Доган. С "Възраждане" разговори изобщо не бяха водени, тъй като националистите отказаха да застанат зад кабинет на ГЕРБ-СДС.
ПП-ДБ СЕ ДРАЗНИ НА УЛТИМАТУМИТЕ
Десницата няма да се подчини на искането на Борисов, защото предстои утре, вторник, темата да бъде обсъдена от ръководните органи на ПП. Това заяви тази сутрин депутатът Николай Денков, когото десницата определи за свой кандидат-премиер, по Би Ти Ви.
"Ако някой може да вземе подобно решение от днес за утре, без да е разбрал за какво става дума, това не е нормална демократична процедура. ГЕРБ непрекъснато се опитва да ни вкара в някакъв цайтнот, още от момента, в който ни поискаха имената на нашия министър-председател и кабинета. Ние ги дадохме, за да могат те да вземат информирано решение. А те от нас искат да кажем "да" или "не", без да имаме тази информация, в рамките на 24 часа, въпреки че според конституцията има време до другия понеделник. Ами ако сред експертите, които Мария Габриел има намерение да предложи, са тези хора, които преди време биха студентите под колоните на Министерския съвет?", попита реторично Денков.
"В петък от нас, без да имаме информация, поискаха да кажем "да" или "не". Всеки, който слушаше, усети, че ни бутаха да кажем "не". Не е ясно дали всичко това не е театър, в който ние да послужим като алиби. Това обръщение всъщност не беше към нас, а беше към Корнелия Нинова, Карадайъ и ИТН", коментира още бившият министър на образованието.
Той отбеляза още, че досега ГЕРБ са действали некоректно, като са насрочили среща в момент, в който лидерите на ПП Кирил Петков и Асен Василев са били извън България. "Така излизаме виновни, че те отсъстват. Когато след това се направи среща, тя почти бе на път да бъде взривена. Всеки видя, че Делян Добрев почти го направи, та трябваше много бързо Борисов да дойде и да успокои нещата. За нас не е много ясно всъщност дали има истински разговори или всичко е прикритие на други разговори, които може би вече са приключили и днес ще бъдат официализирани", каза пак Денков.
Борисов остро разкритикува ПП-ДБ заради отказа им да се съобразят със срока, който той им даде. Той се оплака, че това е "обидно отношение" към неговата политическа сила и към кандидата му за премиер.
ОТ БСП - ОЩЕ УПРЕЦИ
На срещата си тази сутрин с Габриел и Борисов соцлидерът Корнелия Нинова не изневери на агресивния стил, който налага спрямо ГЕРБ-СДС в последните дни, и засипа с упреци водача им. Според нея герберите са ''сбъркали подхода още от самото начало'', като са предложили Мария Габриел за поста министър-председател, тъй като тя е ''чисто партиен премиер''. ''Трябваше да търсим формат за национално, а не партийно правителство'', скара му се Нинова.
Тя не заяви дали БСП ще подкрепи правителство на ГЕРБ-СДС, а обясни, че първо ще бъде свикан Националният съвет на партията, а чак след това може да се говори за подкрепа. Левицата беше заявила, че ще проведе и допитване сред своите партийни членове по темата.
Разговорът се въртеше около добре познати теми - важните на социалистите бюджет, закони по ПВУ, Шенген. По темата за доставянето на оръжие за Украйна, Нинова отново заяви, че няма да отстъпят от своята позиция. "Вярвам, че всяка партия може да запази идентичността си, без това да възпрепятства съставянето на правителство", заяви Мария Габриел. Нинова, обаче не отстъпи - ако от БСП подкрепят такова правителство, но то реши да изнася оръжие за Киев, социалистите веднага ще се оттеглят.
ДПС Е ДОВОЛНО
От движението не заявиха открито, че ще подкрепят кабинет на Габриел, но се изказаха достатъчно благоприятно за нея, за да се смята подкрепата му за сигурна.
Водачът на ДПС Мустафа Карадайъ одобри идеята за експертно правителство, която лансират герберите. По думите му, движението разполага с "нелоши експерти", и ако се стигне до ситуация, при която да бъдат търсени такива за министри, ще следва "отговорно поведение".
Той констатира, при това с радост, както се изрази, че приоритетите на партията му се припокриват с формулираните от Габриел, и поздрави ГЕРБ-СДС с номинацията им на министър-председател. Карадайъ посочи, че бъдещите министри трябва да бъдат експерти и да познават добре ЕС. "Профилът на кабинета трябва да изглежда така – европейски, брюкселски", обобщи той.
ЗАСЕГА БЕЗ ПОДКРЕПА И ОТ ИТН
Срещата с ИТН започна с недоумение от страна на хората на Слави Трифонов защо пак е нужно да се провеждат разговори. ''Нещата, които вече казахме, пак ще ги повторим'', заяви Тошко Йорданов.
На предложението на Мария Габриел за съставяне на експертно правителство, Йорданов се съгласи, че в изпълнителната власт трябва да има експерти, а не политически назначени лица, защото ''това изкривява взаимоотношенията между законодателна и изпълнителна власт''. Но изтъкна, че герберите не трябва да мислят за ИТН като за ''безусловна подкрепа''.
Йорданов обаче нямаше конкретни критики към предложенията на Мария Габриел. Вместо това не пропусна да разграничи хората си от вижданията на БСП и ПП-ДБ за бюджета, които са ''левичарски настроени''. ''Не ни трябва финансов министър с широки пръсти'', каза той, като допълни, че ''Демократична България'' ''говорят за десни политики, но не се опъват на Асен Василев, когато стане въпрос за пари''.
ОСТАВКА В ЕК
В късния следобед стана ясно, че кандидат-премиерът Мария Габриел е подала оставка като еврокомисар по иновациите, изследванията, културата, образованието и младежта и вече не е заема пост в ЕК. По-рано от еврокомисията съобщиха, че българският представител в нея е в неплатен отпуск, но от днешно изказване на председателя Урсула фон дер Лайен се разбра, че Габриел напуска.
"Комисар Мария Габриел ме информира, че днес тя ще се яви пред президента на Република България, за да получи институционален мандат за сформиране на правителство. Поради това тя подаде оставка като член на колегиума на членовете на Комисията. Приех оставката ѝ", обяви Фон дер Лайен.
Ресорът на Габриел ще бъде поет от заместниците на Фон дер Лайен, които го наблюдават - Маргрете Вестагер и Маргаритис Схинас. Вестагер ще отговаря за иновациите и изследванията, а Схинас - за образованието, културата и младежта.