Медия без
политическа реклама

ГЕРБ е на крачка да вкара новата конституция в пленарната зала на НС

Партията на Борисов получи принципната подкрепа на патриотите за свикване на велик парламент и се нуждае само от подписите на неколцина независими депутати или "Воля"

25 Авг. 2020Обновена
От страната на ГЕРБ в консултациите участват председателят на НС Цвета Караянчева, ръководителят на парламентарната група на партията Даниела Дариткова и шефът на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова. Нито една от трите не е юрист.
Илияна Кирилова
От страната на ГЕРБ в консултациите участват председателят на НС Цвета Караянчева, ръководителят на парламентарната група на партията Даниела Дариткова и шефът на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова. Нито една от трите не е юрист.

ГЕРБ се доближи на крачка разстояние от това да вкара в пленарната зала на Народното събрание проекта за нова конституция.

Партията на Бойко Борисов получи подкрепата на коалиционните си партньори от "Обединени патриоти" за инициативата си да бъде свикано Велико Народно събрание (ВНС). Това стана на проведените днес разговори между представители на ГЕРБ, ВМРО и НФСБ. "В тези мрачни, тъжни времена идва време за велики дела и за Велико Народно събрание", патетично обяви Валентин Касабов от НФСБ.

Така зад проекта за нов основен закон засега застават 116 народни представители. Предложението за свикване на ВНС се нуждае от подписите на поне 1/2 от депутатите - тоест 120. Това означава, че на управляващата партия ще й трябват още само четирима от 9-те народни представители, нечленуващи в парламентарни групи, или подкрепата на "Воля" на Веселин Марешки, за да вкара проекта си в парламента. Повечето от независимите са от "Атака", които до миналата година бяха част от управляващото мнозинство. А депутатите на Марешки почти безрезервно подкрепят ключовите инициативи на ГЕРБ, въпреки че гръмко се обявяват за опозиция.

Срещата с независимите депутати трябваше да бъде днес, но беше отложена, тъй като те са поискали повече време, за да се запознаят с текста на новата конституция, обясни шефът на парламентарната група на ГЕРБ Даниела Дариткова. Разговорът с хората на Марешки пък предстои да се проведе на 2 септември. Това е срокът, който управляващите са си поставили, за да съберат нужните 120 подписа.

Междувременно проектът, внесен от управляващата партия, ще претърпи "правно-техническа редакция", заяви Дариткова, без да уточни какво има предвид.

По време на днешните преговори от партията на Бойко Борисов са се съгласили с искането на ВМРО да се включи преамбюл в проекта на новата конституция, тъй като в него се утвърждава, че България е национална държава. Това всъщност е и единственото от предложенията на воеводите, което ГЕРБ досега изрично са възприели. От НФСБ обявиха, че са удовлетворени, че проектът включва съкращаването наполовина на броя на депутатите, както и въвеждането на индивидуална конституционна жалба.

Тепърва ще се обсъждат многобройните други идеи за конституционните промени на патриотичните формации, но отсега е ясно, че търкания ще има - например от ВМРО говорят да се предостави законодателна инициатива на президента, което категорично се отхвърля от НФСБ.

ЛОШ ЗНАК

Преговори с най-голямата опозиционна партия - БСП, няма да има заради категоричния отказ на социалистите да участват. От ДПС пък продължават да мълчат по темата за конституцията. Това е лош знак за ГЕРБ, тъй като двете опозиционни партии разполагат общо с над 100 депутати, което е повече от достатъчно, за да потопи проекта за нов основен закон.

ИМАМ ИНФОРМАЦИЯ, ЧЕ БСП ЩЕ ПОДКРЕПЯТ ВЕЛИКО НАРОДНО СЪБРАНИЕ По всичко личи, че Велико народно събрание ще има. Имаме...

Posted by Веселин Марешки on Tuesday, August 25, 2020

ОСТРА КРИТИКА

Докато политическите партии от управляващото мнозинство се обединиха около проекта на ГЕРБ за нова конституция, Висшият адвокатски съвет излезе с позиция, в която остро критикува предложената визия за нов основен закон. "Освен грешки и неточности, проектът съдържа отклонения от основни принципни на конституционното право и немотивирани предложения за промени в демократични инструменти, традиционни за най-новата история на България, чиято полза и значимост е доказана през годините и които са в унисон с най-добрите европейски образци. Това отстъпление от достиженията на конституционализма у нас Висшият адвокатски съвет счита за изключително тревожно", се казва в позицията.

Висшите адвокати са на мнение, че проектът на ГЕРБ "съдържа твърде спорни предложения, свързани с мястото и ролята на основните права в бъдещ нов конституционен модел, със спазване на принципа на разделение на властите, с правото на законодателна инициатива, с механизмите, които се очаква да усъвършенстват дейността на съдебната власт, с реда и начина, по който индивидуалната конституционна жалба ще бъде въведена у нас, и най-вече с предлагания механизъм за изменение и допълнение на новата конституция и на основни положения в нея, свързани с нейната конституционна идентичност“.

„В рамките на този дебат следва най-вече да се отговори дали изобщо са необходими промени в конституцията, дали предложените промени не са от компетентността на обикновено Народно събрание да променя действащата конституция и дори да се окаже необходимо да бъде свикано Велико народно събрание – да има ясен обществен консенсус дали неговият мандат да обхваща създаването на изцяло нова конституция или да е само за промени в конкретни разпоредби на сегашната", счита Висшият адвокатски съвет.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

ОЩЕ ОТ БЪЛГАРИЯ

Доган връща ТЕЦ "Варна" на ексминистър

13 Авг. 2024

Шефът на МВР в Пловдив си отива заради трагедията със 7-годишното дете

13 Авг. 2024

В Хитрино се сблъскаха общинари и партийци от ДПС

11 Авг. 2024

Хората на Кьовеши влязоха в "Булгартрансгаз" заради "Чирен"

13 Авг. 2024

Карадайъ отново застана до Доган

13 Авг. 2024

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?