ГЕРБ не само разполага с партиен кадър за служебен премиер в лицето на Димитър Главчев и с приближен вътрешен министър – Калин Стоянов, но и доминира изборната администрация в повечето от избирателните райони на страната за предстоящите избори 2 в 1 на 9 юни.
Председателите на 24 районни избирателни комисии (РИК) от общо 31 са участвали по предложение на ГЕРБ и в организацията на предишни избори, показа проверка на "Сега". Иначе казано, те могат да се приемат като приближени до партията на Бойко Борисов. За отбелязване е, че 19 от тези шефове на комисии са назначени служебно от Централната избирателна комисия (ЦИК).
Изборният кодекс повелява, че когато парламентарните политически сили не могат да се споразумеят за съставите на комисиите, те се определят от ЦИК. Така редовно се случва, когато се подготвят избори. Причината е, че всяка партия се стреми да хване ръководните постове в изборната администрация и най-често консултациите се провалят поради липса на съгласие.
Така стана и сега – само 6 районни комисии са назначени след договорка между политиците, останалите 25 са определени служебно от ЦИК. Както се вижда, това положение облагодетелства най-вече партията на Бойко Борисов, чиито кадри ръководят повечето комисии. ГЕРБ държи изборната администрация в поне един столичен район – 24-ти, както и районната комисия за София-област, а също и комисиите за Варненско и двата пловдивски избирателни района. В 23-ти столичен район е определен представител на ПП-ДБ, а за 25-и район липсва информация.
Представители на БСП ще организират и проведат изборите в Русенски и Търговищки избирателни райони. ДПС ще ръководи районната комисия в Смолянско, а ИТН – в Бургаско. Особен случай е комисията в Кърджали – настоящият председател е оглавявал местната РИК и в миналото, като е бил номиниран както от ИТН, така и от "Продължаваме промяната".
От ПП-ДБ вече се оплакаха, че ръководствата на повечето районни комисии попадат под влиянието на ГЕРБ и ДПС (по сметки на десните движението е получило 14 позиции на секретар на РИК), докато тяхното обединение е получило само един председател на РИК. За тази ситуация десните винят ЦИК, която, както се спомена, назначи служебно повечето районни комисии.
"Такова разпределение на ръководните позиции не отговаря нито на пропорциите, в които сме представени в парламента, нито на какъвто и да било принцип за баланс. ЦИК подхожда много недалновидно в тази заредена с напрежение и противопоставяне ситуация", коментира депутатът от ПП-ДБ Антоанета Цонева пред БНТ.