Тежката глоба от 5000 лв., която управляващите заложиха в Закона за здравето срещу нарушения на противоепидемичните мерки, беше сериозно намалена. Престъпването на мерките ще се наказва с 300 до 1000 лв., а при рецидив – от 1000 до 2000 лв., реши парламентарната правна комисия по идея на ГЕРБ с промяна в закона за извънредното положение. Имуществената санкция от 15 000 лв., предвидена досега за юридически лица и еднолични търговци, също се орязва – от 500 до 2000 лв. при първо нарушение, а при второ – от 2000 до 5000 лв.
Тези разпоредби засягат само нарушения, които не представляват престъпление. Депутатите уточниха, че за нарушителите, които имат съставени наказателни постановления, ще се прилага новият, по-благоприятен вариант.
Мълчаливо юристите одобриха предложението на ГЕРБ да бъде спряно изплащането на държавни субсидии на политическите партии до отмяната на извънредното положение. С това предложение управляващите спазиха партийното решение, взето след скандала с увеличените възнаграждения на народните представители. Парите, които формациите трябваше да получат от хазната през април, ще им бъдат изплатени чак в края на юни.
Поредна промяна претърпя разпоредбата за задълженията на длъжници. За периода на извънредното положение няма да се начисляват лихви за забава и неустойки върху неплатени задължения на граждани и юридически лица, длъжници по договори за кредит и други форми на финансиране (факторинг, форфетинг и др.), предоставени от банки и финансови институции по Закона за кредитните институции, и по договори за лизинг. Изрично беше уточнено, че мярката засяга и задължения, които са придобити от други банки, финансови институции и трети лица, тоест колектори и фирми за бързи кредити. Задължението няма да може да бъде обявено за предсрочно изискуемо, нито договорът да бъде развален поради неизпълнение. Няма да бъде позволено да се изземват и вещи. Депутатите се разделиха по отношение на разпоредбата – от БСП и ВМРО обявиха, че силно се стеснява защитата на гражданите в кризата, но от ГЕРБ и ДПС възразиха, че иначе се позволява на фирми да се отклоняват от дългове и се увеличава междуфирмената задлъжнялост.
По молба на министъра на туризма Николина Ангелкова комисията одобри и реда на действие за туроператорите при отменени почивки. На туроператора се дава възможност да предложи ваучер вместо заплатената сума за неосъщественото пътуване. Ако клиентът откаже, фирмата ще трябва да му възстанови парите в срок не по-късно от един месец, считано от датата на отмяната на извънредното положение.
Друга поправка, одобрена от комисията, засяга въпроса по кои дела ще продължат да текат сроковете в периода на извънредното положение. Юристите на ГЕРБ изглежда са се стреснали от обвиненията, че нарушават конституцията с първоначалното си предложение да се позволи на колегиите на Висшия съдебен съвет (ВСС) да определят кои ще бъдат тези производства. Затова са послушали предложението, което направи правосъдният министър Данаил Кирилов – въпросните производства да бъдат изредени в приложение към извънредния закон. Такова приложение беше добавено към проекта им.
Запазва се разпоредбата от действащия закон, според която сроковете, определени по закон, които изтичат в момента, и са свързани с упражняване на права и задължения от граждани и юридически лица се удължават с месец от отмяната на извънредното положение. Депутатите от ГЕРБ искаха да се остави на администрацията да решава дали да удължава срокове – при това само след мотивирано искане от гражданин или фирма, и при наличие на уважителна причина. Но се отказаха от тази идея, след като дори правосъдният министър Данаил Кирилов не я одобри.
По предложение на ГЕРБ бяха изменени и редица текстове в Закона на МВР, засягащи даренията, които получава силовото ведомство. Няма да действа забраната да се взимат такива от общини, държавни структури и предприятия, или международни органи и организации, когато става въпрос за лични предпазни средства, дезинфектанти, спирт и други средства, предназначени за възпирането на заразна болест. В такива случаи дори няма да важат правилата, според които МВР трябва да вкарва своите дарения в публичен регистър, а договорите за даренията трябва да се одобряват от постоянна комисия, създадена от вътрешния министър.
Управляващите не одобриха нито една от социалните мерки, предложени от БСП. Социалистите настояха НОИ да изплаща минималната заплата и осигурителните вноски на наетите на трудов договор в частния сектор към 13 март 2020 г., които са излезли в неплатен отпуск заради ограничителните мерки. Същото поискаха да се осигури и на самонаетите.
От ГЕРБ мълчаливо подминаха и искането на левицата да бъде отнето даденото правомощие на МВР да проследява граждани, които задължително трябва да бъдат поставени в изолация или лечение, чрез телефоните им. Тази мярка предизвика сериозни опасения сред юристи, тъй като законът позволява прилагането й без съдебно разрешение.
ПЪЛНО ОБЪРКВАНЕ
Оказа се, че отново анонимната работна група към правната комисия предварително е вършила работа, без да остави документална следа, или поне не публична такава. Това породи недоволство сред опозиционните депутати, които, както преди, се оказаха неосведомени за много от тези невидими промени. Така, в крайна сметка, по много разпоредби не се разбра съвсем какво точно е изменила правната комисия.