"Като го напра'име фигурант като Президента, точно кво ше ни вреди Гешев..." Тази реплика от телефонен разговор на укриващия се в Дубай хазартен бос Васил Божков цитира главният прокурор Иван Гешев в пленарната зала по време на изслушването на поискания от БСП отчет за работата на прокуратурата.
"Ще следим дали това законодателно предложение ще бъде развито, внесено и прието и кои ще бъдат вносители", каза Гешев. Преди това той изчете статистиката за работата на прокуратурата и направи извод колко добре работи държавното обвинение под неговото ръководство.
След това Гешев обяви подробности по някои от делата, за които в сряда бе питан от БСП в правната комисия. Тогава Гешев се оправда, че няма право да говори без разрешение на наблюдаващите прокурори. До днес беше взел разрешение за част от казусите. Главният прокурор подчерта няколко пъти, че няма задължение да се отчита по дела, но го прави от уважение към парламента и защото прокуратурата е прозрачна. През цялото време той говореше назидателно към депутатите, които го притесняваха с въпроси.
Една от темите бяха преписките, които засягат премиера Бойко Борисов. За тях Гешев посочи, че ще говори схематично, за да не отегчава депутатите.
За "Барселонагейт" главният прокурор каза, че разполага с пълна справка от проведените действия. Били снети множество обяснения, изискани били справки, имало активна комуникация с партньорските служби. "Резултатът е, че след предоставен контакт с наблюдаващ прокурор, испанските власти вече няколко месеца няма обратна информация. Това не е толкова съществен проблем за приключване на преписката", каза Гешев. По думите му за края на преписката значение имат ревизии, които се изготвят в момента, както и предстоящите разпити на още няколко лица.
За записите и снимките има две преписки - проверка в спецпрокуратурата и досъдебно производство в Софийската градска прокуратура. Възложени са технически експертни справки, включително е снето обяснение от Борисов, каза Гешев за записите. За разследването за снимките е разпитан Борисов, установяват се и се разпитват множество лица, които са имали достъп до жилището, възложени са експертизи за автентичността на снимките, които не са изготвени.
"Вие месеци наред не можете да разберете кой е записвал премиера на републиката. Ако с такъв темп разследвате кражбата на коли, убий ме, не знам как сте ги намалили. Според мен COVID-19 ги е намалил повече. Според мен вие не вършите работа. Вие доведохте до междуинституционални сблъсъци. И милата г-жа Караянчева не знае премиерът нарекъл ли я е по определен начин или не", обърна се към Гешев Антон Кутев (БСП).
Гешев явно не беше успял да вземе разрешение да даде подробности за преписката за апартамента на Владислав Горанов, която стои на трупчета вече две години. Но отчете "делото, касаещо едно лице, което се укрива в Дубай". Главният прокурор не посочи поименно Васил Божков, защото все още нямало влязла в сила присъда. Но се спря на това колко хиляди артефакти са открити в офисите му, за които няма документи и които са се съхранявали в нарушение на всякакви правила. Тези предмети ще бъдат обект на археологична експертиза от експерти от ЕС, обясни Гешев.
"Българският главен прокурор, още по-малко прокуратурата, няма да позволят да бъдат въвлечени в явно развиващата се политическа предизборна кампания. Ще продължим да работим, без да правим разлика. За съжаление ние много често показваме, че не уважаваме себе си и собствената си държава. България я е имало преди нас, ще я има и след нас", заключи Гешев.
Преди да говори по конкретните дела Гешев се оплака отново от "силния формализъм на доказателственото право и формалистичния наказателен процес", които нарече основните причите да се говори, че няма достътни резултати. И да поиска законодателни промени. "Това са реалните проблеми, които пречат на борбата с престъпността, а не други, които са с пропаганден и политически характер като теоретични изменения в определени фигури и конституционни разпоредби", посочи Гешев, явно визирайки настояването да бъде сложен край на недосегаемостта му.
След това Гешев посочи как само законно притежаваните от Васил Божков артефакти били на стойност 1 млрд. евро. "А това е една огромна стойност, неща, които са изкопани от българската земя и собственост на всеки един български гражданин. Надявам се в един момент да станат собственост на всеки един български гражданин и да бъдат видени", обяви от парламентарната трибуна Гешев.
След това нарече пропагандна тезата, че сме най-зле в борбата с корупцията. И призова тези, които твърдят, че няма борба с корупцията, да му покажат друг период след 1989 г. с по-добри резултати.
Цитира и данни на Евробарометър, че европейците като цяло смятат, че корупцията е широко разпространена в тяхната държава и само 34% смятат, че тяхното правителство ефективно се бори с корупцията.
Управляващите ръкопляскаха на Гешев и декларираха колко са доволни от доклада и от работата на държавното обвинение.
"Ние искаме вашата оставка и няма да подкрепим доклада. Защото той е много статистика без конкретни отговори на важни за обществения интерес въпроси, които вие опитахте да дадете частично. Богатата статистика заслужава уважение", обърна се към Гешев лидерката на БСП Корнелия Нинова.
Тя го попита колко време е необходимо, за да отговори прокуратурата автентични ли са снимките, парите в чекмеджето, записите. "Не отговорихте какво става с разследването срещу Горанов", каза още Нинова. И допълни, че от 2017 г. досега БСП са пуснали 15 сигнала с факти, данни, за корупция по висшите етажи на властта и няма никаква информация по тях.
"Властта на прокуратурата е много голяма, тя се използва избирателно, а върху главния прокурор няма достатъчно контрол. Тези проблеми се потвърждават и от доклада. Двоен стандарт, политическа пристрастност и пристрастност спрямо някои бизнеси", обърна се към Гешев и Крум Зарков (БСП). "Смеската между политика и бизнеси се нарича олигархия, а олигарсите явно биват добри и лоши. СМС-ите ми са по-добри от СМС-ите ти", каза още Зарков.
"Голямата власт и големият страх, която прокуратурата поражда е, че не някой може да бъде осъден, а че може безнаказано да съсипе…", опита се да приключи мисълта си Зарков, но председателката на парламента Цвета Караянчева му изключи микрофона, защото времето му било изтекло.
Гешев им отговори, че недосегаемостта е безотчетността на главния прокурор са мит. Че той е просто един върховен администратор, който няма намерение, а и няма как да извърши престъпление. Никой европейски прокурор няма да постигне по-добри резултати от българските прокурори с тези НК и НПК, посочи още Гешев.
Никой прокурор в Европа не повдига обвинение по политическо посочване, отговори Гешев защо депутатът от ДПС и медиен магнат Делян Пеевски не е в делото "КТБ". Всичко, което е получил като финансиране, е върнато на КТБ. Това е факт по делото. Предмет на разследване по това дело не са кредитополучателите. Престъпление е това, което народът казва "чуждото прави човека щедър". Това не е цялата дейност на тази организирана престъпна група.
По темата "Пеевски" Кутев каза още, че през 2014 г., когато се споменавало името на Пеевски във връзка с КТБ, той декларирал пред Сметната палата нула имущество, а две години по-късно – дивиденти от имоти за милиони. "След като той рязко е забогатял, дали пък не трябва прокуратурата да се сезира отново? Докато не направим тези крачки, няма как да ни убедите, че се борите с престъпността, вие се борите с част от престъпността", каза Кутев на Гешев.
"За мен беше чест да съм пред Народното събрание. Българската прокуратура няма причини да се срамуваме, ние дължим прозрачност и отчетност на българските граждани", бяха финалните реплики на Гешев, които за втори път предизвикаха аплодисменти в пленарната зала.
В крайна сметка докладът на прокуратурата бе приет със 117 гласа "за", 61 "против" и един "въздържал се". Против гласуваха единствено депутатите от БСП.