Медия без
политическа реклама

Сарафов подписвал от лоялност към Гешев, без да чете

Защитата на и.ф. главен прокурор по дело, заведено от Баневи, настоява за семантична експертиза на думата "отговорни"

29 Ноем. 2024Обновена
Борислав Сарафов и Иван Гешев от времената, в които си бяха лоялни.
БГНЕС
Борислав Сарафов и Иван Гешев от времената, в които си бяха лоялни.

Борислав Сарафов, който сега е и.ф. главен прокурор и единствен кандидат за титуляр, но преди уволнението на Иван Гешев от най-високия пост в прокуратурата, беше негов заместник и директор на националното следствие, си е позволявал да слага подписа си, без да чете, от лоялност към шефа си.

Това твърди защитата на самия Сарафов, който е сред ответниците по делото за 60 000 лв., което Баневи заведоха през 2021 г. срещу Гешев, Сарафов, и другите вече бивши заместници на първия - Десислава Пиронева, Даниела Машева, Красимира Филипова и Пламена Цветанова.

Ръководството на прокуратурата бе дадено на съд от Баневи за морални вреди, причинени им от писмо до 67 европейски институции, в което наред, че се оплакват от натиск, Гешев и заместниците му се хвалят и с неприключили дела, сред които и това срещу Баневи. Това е арогантно злоупотреба с права и нарушение на презумпцията за невиновност, смятат Баневи. Първоначално долните инстанции отказаха да гледат делото, позовавайки се на функционалния имунитет на прокурорите. В крайна сметка обаче Върховният касационен съд нареди процес да има. А антикорупционния фонд (АКФ) изнесе отговора на исковата молба на Баневи, пратен от Мария Даскалова, адвокат на Сарафов.

Инициаторът на това писмо е изразил обществено значима позиция и цел - да намали, промени и предпази прокуратурата от външен натиск при разследването и решаването на образуването на наказателни производства, пише адвокатката на Сарафов.

Тя се позовава и на защитата на свободно изразяване. А също и на тайната на кореспонденцията, тъй като писмото било адресирано до институциите, а не до медиите, които го разпространили. Изложеното в писмото е защитено от свободата на изразяване.

"Доверителите ми не са предложили, не са участвали в изготвянето, поръчване или възлагане на друг и обсъждане за съставянето на писмото. На тях не им е предоставено време за запознаване със съдържанието му, изискано е да положат подписите си, не са обсъждали или одобрявали, включително не са били длъжни да подозират за наличие на процесните изрази. Положили са подписи, убедени, че обстановката налага реакция за опазване на независимостта им, както им е съобщено, и считайки го за служебно задължение и от служебна лоялност към главния прокурор", пише още в отговора на исковата молба, част от който беше разпространен от АКФ. Адвокатката говори за доверители в мн. ч., тъй като защитава и Пламена Цветанова.

В опит да спаси поста си главният прокурор Иван Гешев се ожали пред Европа от премиера Кирил Петков, от вътрешния министър Бойко Рашков и правосъдния министър Надежда Йорданова, от бивши и настоящи депутати, от политически лидери, бизнесмени и граждански активисти.

"Това обстоятелство (че подписва, без да познава съдържанието на писмото, б.а.) е крайно смущаващо от гледна точка наличието на необходимите нравствени и професионални качества за заемане на каквато и да е длъжност в правосъдието, какво остава за една от трите най-висши. Каквато Борислав Сарафов всъщност вече заема в продължение на почти година и половина, и към момента по всичко изглежда, че ще продължи да заема и за следващите седем години", коментира Андрей Янкулов, старши правен експерт към Антикорупционния фонд.

"Сега" се запозна с пълния текст на отговора на адвоката на Сарафов и Цветанова на исковата молба.

В отговора също така се обяснява, че думата "олигарх" е отдалечена от имената на Баневи, но така или иначе това била оценъчна дума и не било противоправно да се използва. Има съдебна практика, че това е оценка, а не обективен факт, който се нуждае от доказване, пледира адвокатката. Същото твърди и за словосъчетанието "недосегаеми за правоохранителните органи", използвано в писмото на Гешев и заместниците му.

Писмото не цели да злепостави лицата, а да защити наблюдаващите прокурори, твърди още адвокат Даскалова.

Тя иска да доведе в съда двама свидетели - един за технологията на изготвяне на съдържанието на писмото и един за състоянието и обстановката за работа на магистратите.

Освен това се иска и семантична експертиза, която да установи точния смисъл, в който е употребена думата "отговорни" и смисловото ѝ съотнасяне с имената на Баневи и цитираните престъпления в контекста на изявленията на политици, министри и ръководители, публикации.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата