Медия без
политическа реклама

Шумно дело от времето на Гешев тихо е прекратено

Прокуратурата не успя да докаже, че престъпна група е финансирала тероризъм по метода "хавала"

През септември 2019 г. главният прокурор Сотир Цацаров и заместникът му Иван Гешев проведоха работна среща в Хага с президента на Евроджъст Ладислав Хамран. Акцията срещу финансирането на тероризъм по системата "хавала" е дадена като положителен пример, посочиха тогава от прокурорската пресслужба.
ПРБ - пресцентър
През септември 2019 г. главният прокурор Сотир Цацаров и заместникът му Иван Гешев проведоха работна среща в Хага с президента на Евроджъст Ладислав Хамран. Акцията срещу финансирането на тероризъм по системата "хавала" е дадена като положителен пример, посочиха тогава от прокурорската пресслужба.

Знаково дело, с което бившият главен прокурор Иван Гешев особено се гордееше, докато отговаряше пряко за спецпрокуратурата, тихомълком е прекратено от Софийската градска прокуратура. Това се разбира от отговор на държавното обвинение на въпроси на "Сега".

Става дума за разследването, рекламирано като дело срещу международна организирана престъпна група, свързана с финансиране на тероризъм извън България и използвала метода "хавала", чрез който парите не се преместват физически. 

Делото беше срещу петима сирийци и една българка, които бяха сред десетките задържани на 18 януари 2019 г. при мащабна операция на ДАНС, ГДБОП и спецпрокуратурата в цялата страна. По това време Гешев беше зам.-главен прокурор, отговарящ за спецпрокуратурата, а началник му беше Сотир Цацаров.

Като основен организатор на престъпната дейност разследващите сочеха сириец, пребиваващ в България. Той "е влязъл в контакт с лица, извършващи дейност по логистично подпомагане на международни терористични организации, както и с лица, за които има информация, че са свързани с финансиране на тероризъм и други видове престъпна дейност", твърдеше държавното обвинение. (Подробности от обвинителния акт си припомнете тук.)

Прокуратурата два пъти се опита да внесе делото в съда. Но два пъти съдът ѝ го връща заради пропуски в обвинителния акт. В крайна сметка, след второто връщане, Софийската градска прокуратура, която след закриването на спецпрокуратурата пое делата ѝ, го е прекратила сама. Това се е случило още миналия септември, показа проверка на "Сега". От държавното обвинение не отговарят на въпроса с какви мотиви са прекратили производството. Те казват само, че "въпросното дело е прекратено и актът по прекратяването му е потвърден от съда".

По информация на "Сега" в постановлението си прокурорът обяснява, че е останало недоказано "по изискуемия от процесуалния закон начин" наличието на престъпно сдружение, наричано организация или група за извършване на престъпления против Републиката.

"По делото, въпреки извършването на всички необходими действия по разследването, не се установява по безспорен и категоричен начин, че обвиняемите лица са съгласували волята си за осъществяване на едно или повече престъпления", пише още прокурорът. Според него е доказано, че шестимата са осъществявали съвместна дейност по закупуване и продажба на автомобили, както и че парични средства са били предавани по метода "хавала", но липсват категорични доказателства, от които да се изведе обоснован правен извод, че обвиняемите лица са съгласували волите си с цел да бъде извършено престъпление.

Освен това голяма част от годните доказателствени източници по делото са показанията на свидетели с тайна самоличност, а обвинението не може да се основава само на показания на свидетел с тайна самоличност. При това тези показанията не са особено съдържателни откъм факти и конкретика. "По тези съображения и предвид невъзможността за извършване на каквито и да други действия по разследването в насока разкриване на престъпление следва да се приеме, че са налице основания за прекратяване на наказателното производство", заключва прокурорът и прекратява делото заради недоказаност. 

Един от обвиняемите обжалва основанията за прекратяването. Така казусът отново стига до съда. Той потвърждава постановлението на прокурора, но променя основанието за прекратяване на делото, слагайки му точка. Бившите обвиняеми пък получават правото да търсят обезщетение от прокуратурата.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Иван Гешев, хавала

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За коя партия/коалиция ще гласувате на предстоящите избори?