Година след ареста на строителния бизнесмен Велико Желев по обвинения за изнудване разследването срещу него още не е приключило, установи проверка на "Сега". Разследването, което беше образувано от МВР и първоначално докладвано на Софийската районна прокуратура, малко по-късно бе прехвърлено по компетентност в Софийската градска прокуратура.
Назначени са много експертизи - комплексна видеотехническа и съдебномедицинска, компютърна, медицинска, графическа, техническа. Те са готови. Чака се обаче заключение на психологическа експертиза, научи "Сега".
Преди година прокуратурата обяви, че Желев е обвинен, че на 24 февруари 2023 г. в София, на бул. "Цар Освободител" № 6 (там се намират офисите му) с цел да набави за себе си и за другиго имотна облага, направил опит да принуди Б. А., чрез сила - нанесени са удари в областта на лицето и тялото - да поеме имуществено задължение чрез подписване на записи на заповеди и разходни ордери за обща сума от 68 000 лева. Деянието е придружено с причиняване на лека телесна повреда и е извършено от повече от две лица, посочва прокуратурата.
Желев първоначално беше задържан, но след това прокуратурата го пусна под гаранция от 20 000 лв.
МВР претърси офисите на Желев в центъра на София. Полиция влезе и в къщата му в курорта "Св. св. Константин и Елена". Иззети са веществени доказателства, документи и компютри, беше обявено преди година.
Велико Желев е бивш шеф на АПИ в правителството "Сакскобургготски", бивш съветник на министъра на регионалното развитие на Тройната коалиция и настоящ шеф на "Хидрострой", която е един от най-големите в строителния и пътния бранш. През последните години тя изпълнява проекти за стотици милиони левове.
"Сбогуването на лицето, което е подало сигнала, с фирмата е станало пред 44 човека, тогава му е връчена заповедта за дисциплинарното уволнение и спрямо него не е имало никакво насилие", обяви адвокатът на Велико Желев Менко Менков пред bTV преди година и обясни, че списък с тези 44 души е предаден на прокуратурата.
От дружеството ВДХ обясниха, че служителят е бил дисциплинарно уволнен от длъжност директор "Строителство", защото се е облагодетелствал чрез нарушения за сметка на работодателя си. Срещу него бил подаден и сигнал в прокуратурата.
Проверка по номера на преписката, предоставен преди година от ВДХ, в електронната база данни на прокуратурата, показва, че на 27 март т.г. производството по нея е прекратено.
И досега не е ясно има ли връзка между обвинението на Желев и строителството на АМ "Хемус".