Строителният бизнесмен Велико Желев е обвинен по дело за изнудване и задържан за 72 часа с прокурорско постановление. Това обяви Софийската градска прокуратура (СГП), към която районните магистрати препратиха образуваното от МВР дело.
Според обвинението на 24 февруари т.г. в София, на бул. "Цар Освободител" № 6 (там се намират офисите на Желев) с цел да набави за себе си и за другиго имотна облага, направил опит да принуди Б. А., чрез сила, нанесени са удари в областта на лицето и тялото - да поеме имуществено задължение чрез подписване на записи на заповеди и разходни ордери на обща сума от 68 000 лева. Деянието е придружено с причиняване на лека телесна повреда и е извършено от повече от две лица, посочва прокуратурата.
В сряда наблюдаващият прокурор ще прецени дали да поиска от съда Желев да остане в ареста за постоянно.
По-рано зам.-районният прокурор Борислав Георгиев обясни пред репортери, че строителният бизнесмен и още двама души се разследват за изнудване на бивш техен служител. Има медицински документи и за нанесена лека телесна повреда. По първоначална информация бившият служител е каран да подпише документи с неистинско съдържание. Става дума за неуредени задължения, твърди прокуратурата. "Пострадалото лице е разпитано. Принудата е по повод имуществено разпореждане - поемане на задължения при дружествени взаимоотношения", каза прокурорът.
Желев първоначално беше задържан за 24 часа по Закона за МВР. Другите двама души се издирват.
В понеделник вечер МВР започна претърсвания в офисите на Желев в центъра на София. Полиция влезе и в къщата му в "Св. св. Константин и Елена". Иззети са веществени доказателства, документи и компютри.
Велико Желев е бивш шеф на АПИ в правителството "Сакскобургготски", бивш съветник на министъра на регионалното развитие на Тройната коалиция и настоящ шеф на "Хидрострой", която е един от най-големите в строителния и пътния бранш. През последните години тя изпълнява проекти за стотици милиони левове.
Сбогуването на лицето, което е подало сигнала, с фирмата е станало пред 44 човека, тогава му е връчена заповедта за дисциплинарното уволнение и спрямо него не е имало никакво насилие, обяви адвоката на Велико Желев Менко Менков пред Би Ти Ви. Той обясни, че списък на тези 44 човека е предаден на прокуратурата.
В държавното обвинение е входирано и оплакване от фирмата срещу човека, който е подал сигнала срещу Желев, но и досега нямало никакво действие на прокуратурата. „Той саморъчно на две страници е написал всичко, като си е признал, че по собствена воля е вкарал друго търговско дружество, което да доставя детайли и материали, които се влагат от компанията в ремонта на жп линията около Ихтиман, с по-висока стойност, от която той да вземе процент комисионна“, твърди Менков. По думите му служителят на „Хидрострой“ поискал да напусне по доброволно, но е взето решение той да бъде уволнен дисциплинарно заради грубо погазване на трудовата дисциплина.
Желев е предал на разследващите и видеозаписи от входа на фирмата, на които се виждало как лицето напускало много бодро сградата, твърди Менков.
ВДХ: Лицето, подало сигнал срещу г-н Желев, е дисциплинарно уволнено заради финансови нарушения
От дружеството "ВДХ" разпространиха официална позиция, в която се казва, че лицето, подало сигнал срещу Велико Желев, е било в трудово правоотношение с "ВДХ" АД на длъжност директор "Строителство". "Първоначално е постигнато разбирателство между страните, напускането на служителя да стане по взаимно съгласие, считано от 6 февруари 2023 г. След направена вътрешнофирмена проверка са установени длъжностни нарушения, свързани с финансово облагодетелстване на служителя за сметка на работодателя. От служителя са поискани писмени обяснения, които той е предоставил на 24 февруари 2023 г. На база установените нарушения, ръководството на дружеството е взело решение да бъде променена заповедта за прекратяване на трудовото правоотношение, от такава по взаимно съгласие, на дисциплинарно уволнение", обясняват оттам. На 27 февруари т.г. оттам са внесли сигнал до Софийска градска прокуратура под номер 8124/23, в който са описали установените нарушения и са заявили готовността на фирмата да предостави допълнителна информация за нуждите на евентуалното разследване.
"Изключително сме изненадани от внушенията в медиите за обвинения свързани с принуда, побой, документи с невярно съдържание и изнудване - понятия, които категорично противоречат на нашите принципи на поведение и морал", казват оттам.
Демерджиев: Прокуратурата да каже има ли връзка с "Хемус"
Задължение на прокуратурата е да уведоми обществеността за какво се води разследването срещу бизнесмена Велико Желев и дали има връзка с авансовото плащане на над 48 милиона лева за строежа на лот 9 от автомагистрала "Хемус", коментира министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев в Русе, цитиран от БНР.
"Много важно е да се изясни връзката и да се разбере какво се случва с материалите, които предадох в края на декември. Обещах ви да поставям тези въпроси. В прерогативите на прокуратурата е да отговори на този въпрос. Отново повтарям - какво се случва с материалите, касаещи лотове 7, 8 и 9. Всички са изработени и предадени от ГДБОП в прокуратурата", заяви МВР-шефът
Така с въпроси към прокуратурата министърът на вътрешните работи Демерджиев коментира задържането на Желев. Според него държавното обвинение дължи и още отговори. "Доста оскъдна е информацията, която се поднесе днес. Когато има принуда, нормално е да се каже в какво се е изразила тази принуда. Сега няма недосегаеми", добави Демерджиев, преди гравдската прокуратурата да разпространи съобщението, че е повдигнала обвинение на бизнесмена.