Шест "финансови инструмента" за близо 4.5 млрд. лв. в подкрепа на малкия и средния бизнес, на самонаетите и на работещите, пуснати в неплатен отпуск, представи на извънреден брифинг финансовият министър Владислав Горанов в присъствието на приемиера Бойко Борисов. Става дума за кредити, отпускани от търговските банки на засегнатите от коронакризата фирми и граждани, които макар и нисколихвени и дори безлихвени, ще трябва да се връщат. Ролята на държавата е, че е осигурила гаранции чрез държавната ББР и Европейския инвестиционен фонд, които да намалят лихвите и да дадат възможност за гратисни периоди на погасяване.
"Ресурсът, който ангажираме, е в порядъка на милиарди. Надявам се бързо те да стигнат до бенефициентите", заяви финансовият министър Владислав Горанов, без обаче да стане ясно кога точно фирмите и гражданите ще имат реален достъп до това финансиране.
За хората в неплатен отпуск, както и за самоосигурените, се предвижда известната вече мярка за отпускане на безлихвени кредити от 1500 лв. месечно в продължение на три месеца. 12 търговски банки са изявили желание да се включат. Не стана ясно дали вече са подписали договори с ББР, която ще гарантира кредитите. Условието за хората, които искат да се възползват от кредита, е да са имали поне 5 работни дни през март. Предвижда се гратисен период за плащане на вноските, като всяка банка ще определя колко дълъг да е той. Няма да се дължат банкови такси по тази програма.
Търговските банки ще предостяват и необезпечени оборотни кредити до 300 000 лв. за малки и средни предприятия, като гарант отново ще е ББР. Общата стойност на финансирането ще достигне 2 млрд. лв. Условието е фирмите да докажат спад на оборотите през първото тримесечие на годината спрямо същото тримесечие на 2019 г., както и несъбрани вземания от клиенти след 1 март т.г., прекратени доставки на суровини за предприятието и др. Срокът за кандидатстване е до края на 2020 г. Предвижда се гратисен период от 24 месеца.
Три банки - ОББ, Уникредит Булбанк и Прокредит банк, ще отпускат заеми за фирми със средства от Европейския инвестиционен фонд. Максималният размер на тези кредити е 3.6 млн. лв. за рефинансиране на задължения, възникнали преди не повече от 60 дни. Бюджетът по тази мярка е 160 млн. лв.
Вече е достъпен финансов инструмент от Фонда на фондовете за микрокредити до 50 000 лв. при по-ниски лихви от пазарните. Обслужващата банка е ПИБ. Заемите ще бъдат с гратисен период до 24 месеца и срок за погасяване до 10 години. В момента с МТСП се работи този инструмент да се превърне в безлихвено кредитиране, съобщи Горанов.
Също чрез Фонда на фондовете около 400 фирми - стартиращи и иновативни предприятия, могат да се възползват от подкрепа чрез дялови инвестиции до средно 800 000 лв. Този инструмент е подходящ за фирми от иновациите и дигитализацията.
За общините и сектори като туризма и транспорта ще се задействат програмите за градско развитие, които се управляват от Фонда на фондовете.
"Ресурсът, който ангажираме, е в порядъка на милиарди. Надявам се бързо да стигнат до бенефициентите и да им помогнат като един буфер да поемат шоковете в момента и след кризата", заяви финансовият министър. Премиерът Бойко Борисов разпореди да се направи информационна кампания за всички възможности за подпомагане, включително и рекламиране в медиите. "Всеки клип ще се финансира от страна на държавата", каза Борисов.
В отговор на журналистически въпрос защо държавата осигурява единствено кредити, премиерът разясни, че бюджетът не може да си позволи безвъзмездно наливане на пари, защото не е ясно кога ще приключи кризата с коронавируса. "Това е най-тежката криза. Ако знаем, че на 13 май ще свърши, да извадим милиони", каза премиерът. И даде примери с Германия, където обмисляли да отложат Октобер фест, а в Япония - Олимпиадата за 2022 г. "Нищо към момента не ни кара да бъдем оптимисти", обобщи Борисов.
РОКАДИ
Премиерът и финансовият министър коментираха и промените в ръководството на Българската банка за развитие, в чийто капитал държавата наля 700 млн. лв. допълнително. Преди дни в управата на банката бе назначен бившият финансов директор на ПИБ Живко Тодоров и се очаква БНБ да одобри кандидатурата на досегашния шеф на Агенцията за експортно застраховане Панайот Филипов. "Търсехме безспорни професионалисти. Техните професионални качества минават и през оценката на БНБ", каза Горанов.
Финансовият министър гарантира също така, че новото ръководство ще се концентрира върху подпомагането на малките и средните фирми, пострадали от коронакризата. Банката стана печално известна през годините с раздадените многомилионни заеми за големи фирми, свързани с политици и крупни бизнесмени като Георги Гергов, Делян Пеевски и Румен Гайтански - Вълка. "Уверявам ви, че въпреки концентрацията на заеми към големи фирми, без да защитавам тази политика, те се обслужват редовно. С този допълнителен ресурс ще върнем фокуса на банката към малкия и средния бизнес", каза Горанов.