Твърдението, че предмети и културни ценности от колекцията на Васил Божков се изсипват в чували, е хибридна атака срещу прокуратурата от обвиняемия Божков и свързани с него лица. Това заяви говорителят на главният прокурор Сийка Милева.
"Те се изземват в предвидения от закона ред. Няма такова нещо предметите да се хвърлят в черни чували, както излезе такова нещо по медиите. Прокуратурата знае срещу кого се изправила. Знае, че се изправя срещу тази хазартна организация, която разполага с милиони левове, с които ще се опита да се защити и то чрез вас, медиите“, каза още Милева пред журналисти.
По-рано днес фондация "Тракия", която съхранява колекцията от антични предмети и културни ценности на обвинения от прокуратурата бизнесмен, излезе с тревожно изявление, според което органите на властта погазват грубо основни закони, като се опитали без каквато и да било правна обосновка да изземат безценни предмети.
Самият Божков в днешното си включване по телефона пред телевизиите обяви, че колекцията му на практика е безценна, и че "преди години, когато все още не беше така пълна", една държава му е предлагала да я откупи за 600 млн. евро. Божков изрази притеснението си, че прокуратурата няма дори идея как да пренася и съхранява ценните вещи от колекцията му.
По-късно през деня Божков чрез фирмата си "Нове холдинг" разпространи "последното си медийно изявление за неопределен период от време". В него той заявява, че налагането на запори на сметки на фирми и частни лица без влязъл в сила ревизионен акт е незаконно, както е незаконно и изземването на имущество на частни лица и на предмети със световна културно-историческа стойност от музей без съдебно разпореждане.
Божков посочва, че изземването на предмети на над 6 хиляди години в торби и чували за боклук е престъпление срещу културното наследство, а унищожаването на културно и историческо наследство се счита за престъпление по международното право, както и, при определени обстоятелства, като престъпление срещу човечеството.
"Предявяването на задочни обвинения с назначени служебни защитници, при положение, че лицето не е непълнолетно или социално слабо и не е било официално призовано, и има свои упълномощени защитници, е грубо погазване на правото на защита и е незаконно", се казва още в изявлението.
Според него произнасянето на присъди от името на прокуратурата в ефира на национални медии е не само незаконно, но е и грубо погазване на конституцията и е "характерно за управленията на Нацистка Германия и комунистическия режим в СССР".
Председателят на комисията по култура и медии Вежди Рашидов също изрази възмущение от факта, че разследващите органи са опитали да изнесат антиките, без присъствието на представители на съответните институции.
„Нормално ли е, когато държавата има решение да се конфискува, защото е държавно решение - прокуратурата е държавна институция, културното ведомство да отсъства? Господин Гешев издава заповед за нещо. Оттам нататък - когато пренасят куфари със зеле, да дойдат от земеделското министерство, като изнасят тухли – да дойдат от МРРБ, когато изнасят културни ценности, а сетете се кой трябва да дойде“, каза той пред БНР.
Впоследствие от Националния исторически музей (НИМ) съобщиха, че са получили прокурорско постановление и писмо от Министерството на културата да приемат колекцията, която се намира в сградата на "Нове холдинг" и има статут на музей. По процеса по опаковане и транспортиране на предметите са ангажирани 9 служители на музея.
Министърът на културата Боил Банов пък свика извънредна пресконференция в късния следобед, за да увери, че по принцип към изземване на движими културни ценности "се подхожда изключително отговорно". "Всякакви хипотези за чували и такива глупости не са състоятелни", каза той.
Все още не е започнало изнасянето на предмети от колекцията на Васил Божков. Кога ще стане това, щели да решат разследващите. "Ако бъдат иззети такива предмети, за съхранението им са приготвени депата на Националния исторически музей и Националната галерия, които разполагат с всички необходими изисквания", каза министърът. Акцията щяла да се случи под контрола на културното министерство, Инспектората на министерството, НИМ и Националната галерия.
"С присъствието на нашите експерти гарантираме, че всичко ще е съхранено, описано, проучено, анализирано, така както подобав", увери той.
Около 200 предмета от колекцията на Васил Божков са регистрирани, те са били необходими за създаването на музей, посочи Александър Трайков от Инспектората на министерството. Други над 2000 предмета са в процедура за регистрация. Тя била спряна, защото Божков не бил платил необходимите такси.
От фондация "Тракия" днес обявиха, че колекцията на Васил Божков е от повече от 3000 ценни артефакта. А колекцията му от 20 антични ритона е най-голямата такава в света:
Ето пълния текст от фондация "Тракия" (без редакторска намеса):
"В момента органите на властта отново погазват грубо основни закони, като се опитват без каквато и да било правна обосновка да изземат безценни предмети от Kолекция Васил Божков. По време на нерегламентираната акция, проведена в сградата на Нове АД Холдинг, която е със статут на музей, бяха направени опити да се изнесат крехки и уникални произведения на изкуството в чували. Стресът, на който бяха подложени академичния състав и служители на Фондация „Тракия“ е меко казано нехуманен.
Подобна варварска показност, насочена към безценното културно-историческо наследство на България е не само безпрецедентна и лишена от елементарно разбиране на значимостта на предметите в колекцията, но е и напълно законово необоснована.
От името на Фондация „Тракия“ остро се противопоставяме срещу нецивилизованите и неправомерни действия на властите и призоваваме за прекратяване на опитите за публично пресиране от страна на властимащите чрез унищожаването на безценни антики, част от българската и световна история.
Важно е да се отбележи, че колекцията е собственост на музей, съхранявана е от фондация “Тракия” и има всички необходими документи. Експонатите трябва да се съхраняват при определени условия и транспортират при строго определени правила.
Всяка непрофесионална намеса ще доведе до огромни щети върху предмети с уникална научна и културна стойност. Тяхното принудително изземване без необходимата експертна подготовка и набор от документи, които да гарантират опазването им, е ужасяващо посегателство върху световното културно-историческо наследство и би могла да доведе до унищожаването им.
Напомняме и че унищожаването на културно и историческо наследство в някои случаи може да бъде разглеждано като военно престъпление по международните закони.
Посегателството над предметите от Колекция Васил Божков ще се отрази в дългосрочни международни имиджови последици за България и българската позиция на световната културно-историческа карта.
В момента се прекъсва работата по няколко каталога с предмети от колекцията. По тях работят от месеци международно признати учени, сред които проф. Михаил Трейстер (Немски археологически институт), както и проф. д-р Атанасиос Сидерис. През септември т.г. е планирано и посещението на водещ испански специалист от университета в Барселона, изявил желание да публикува предмети от въоръжението в колекцията. Ограничаването на достъпа до предметите би означавало и невъзможност за завършване на тези проекти от световно академично значение.
Повече от година се водят преговори с музея „Пол Гети“ и Фондация „Тракия“ е в комуникация с негови представители във връзка с предстоящата през 2023 г. изложба, посветена на Тракийското изкуство. Предмети от колекция Васил Божков са заложени като централна част в концепцията на изложбата. Като следствие от нерегламентираните действия на органите на властта, предстоящата визита на главния куратор от департамент „Антики“ към музея „Пол Гети“ също ще трябва да бъде отменена.
Факт е и работата по планираното изграждане на уникален по рода си музей, в който ще бъде изложени всички антики от колекцията. Екипи от десетки специалисти от цял свят работят по плановете за музея и експозициите в него. Необмислените и лишени от логика действия на държавния апарат ще лишат София от културен център без аналог в държавата ни, който би допринесъл както за развитието на културния туризъм, така и за позиционирането на българското културно-историческо наследство на едно ниво със световното.
Наред с гореизброените неосъзнавани последици от незаконното изземване, разрушаване и унищожаване на безценните антики, налице са и множество други потенциални имиджови и научни щети, които българските власти не са предвидили.
В този смисъл, апелираме към цивилизовано и професионално отношение, съобразено със законите на Република България, поне що се отнася до националното ни културно-историческото наследство.
Към момента Фондация „Тракия“ е алармирала десетки световни организации, имащи отношение към съхранението и опазването на световното културно-историческо наследство за зверствата, случващи се на територията на частен музей „Васил Божков“.