Депутати от първата политическа сила "Има такъв народ" оглавиха ключовите парламентарни комисии, които бяха сформирани днес. Това се случи месец, след като бе конституирано 46-ото Народно събрание. Преди това политическите сили бяха критикувани неведнъж, че протакат създаването на 22-те постоянни комисии, през които трябва да минат за обсъждане и гласуване важни законови промени.
За председател на комисията по бюджет и финанси бе избран Любомир Каримански от "Има такъв народ". Тя спешно ще гледа актуализацията на държавния бюджет, която е внесена от служебния кабинет. Левицата, Демократична България и "Изправи се. БГ. Ние идваме! също имат предложения по законопроекта.
Най-голямата парламентарно представена партия ще ръководи и комисията по енергетика, като неин председател е Иван Хиновски.
Ключовата правна комисия, през която минават почти всички законопроекти, бе оглавена от Андрей Михайлов, също от ИТН. Проф. Николай Радулов от ИТН пък стана председател на Комисията по вътрешен ред и сигурност. Комисията по здравеопазване ще ръководи урологът д-р Силви Кирилов от "Има такъв народ". А комисията по земеделие ще се ръководи от Пламен Абровски. За председател на външната комисия бе избран Димитър Гърдев.
Втората политическа сила ГЕРБ-СДС получи председателски места в четири комисии. Бившият вицепремиер Томислав Дончев оглави комисията по въпросите на ЕС, а бившият транспортен министър Росен Желязков - ресорната комисия в парламента. Депутатът Тома Биков оглави комисията по културата и медиите, а колегата му Радомир Чолаков - тази за правата на човека и жалбите.
Депутати от левицата оглавиха четири постоянни комисии - комисията по социална политика ще се ръководи от Георги Гьоков, комисията по образование и наука - Ирена Анастасова, а военната от Атанас Зафиров. Спортната комисия бе оглавена от Иван Ченчев.
На ДПС бяха поверени две важни комисии. Йордан Цонев ще председателства комисията по икономическа политика, иновации и туризъм, а Халил Летифов оглави регионалната.
Да ръководи четири комисии бе отредено на "Демократична България". Борислав Сандов оглави комисията по околната среда и водите, Ивайло Мирчев - комисията по дигитализация, електронно управление и информационни технологии, Цецка Бачкова ще ръководи тази за взаимодействие с гражданското общество, а Антоанета Цонева - новата комисия за българите извън страната.
В началото на гласуването на състава на комисиите председателят на ИБГНИ Мая Манолова обяви, че групата се отказва от ръководни постове в парламентарните комисии.
"Бяхме многократно обвинявани "Изправи се БГ! Ние идваме!“, че се борим за постове и позиции и се опитваме да парцелираме някаква власт. В тази връзка заявявам от името на групата, че ние не желаем и няма да получаваме председателски места в комисиите, нито заместник-председателски. Ще имаме членове и ще продължим, както и досега, да работим активно, отговорно и компетентно по темите, които са важни за българските граждани“, обяви Манолова.
Заявеното от Манолова буквално взриви председателя на НС Ива Митева, която й направи остра забележка. "Нали разбирате, че ако последват сега всички народни представители и парламентарните групи вашите думи, ще останат комисиите без ръководство и ще блокираме работата на Народното събрание, защото в момента всички могат да оттеглят своите кандидатури. Просто не се прави така в една парламентарна република", каза Митева.
Решението на ИБГНИ веднага се отрази на състава на Комисията за контрол над службите за сигурност. Тя няма да има заместник-председатели, защото тези постове се полагаха на парламентарната група. Тази комисия обаче ще има председатели на ротационен принцип. Така първо ръководството ще поеме Светлин Стоянов ("Има такъв народ"), Христо Терзийски (ГЕРБ-СДС), Филип Попов (БСП), Иван Димитров ("Демократична България") и Елхан Кълков (ДПС).
Освен Терзийски, който е бивш вътрешен министър от правителството на ГЕРБ, ръководна функция ще има и друг бивш вътрешен министър на Борисов - Младен Маринов. Той бе избран за зам.-председател на вътрешната комисия. Във вторник по време на извънредното заседание заради побоя от полицаи над протестиращи младежи миналото лято бяха поискани оставките им като депутати. Терзийски и Младенов обаче отказват да ги подадат, но се извиниха за полицейското насилие.