Медия без
политическа реклама

Служебната правосъдна министърка се връща в НСлС вместо при Сарафов

ВСС ще разгледа молбата на Мария Павлова в сряда

Днес, 15:04
 Мария Павлова
БГНЕС
Мария Павлова

Мария Павлова, която беше министър на правосъдието в служебния кабинет на Димитър Главчев, е подала молба да бъде възстановена на работа в Националната следствена служба, а не във Върховната прокуратура. Тази сряда Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет ще разгледа молбата ѝ.

Павлова е дългогодишен следовател, но преди да стане министър, тя беше зам. главен прокурор на и.ф. шефа на държавното обвинение Борислав Сарафов. Той я взе от следствието, на което беше директор (и би трябвало да се върне като такъв), след като махна зам. главните прокурори на уволнения Иван Гешев. Докато магистратите са в изпълнителната власт на определени позиции, в това число и министри, законът пази местата им в съответното звено на системата, а не началническата им длъжност. Затова Павлова по закон може да бъде възстановена като следовател, а не като зам. главен прокурор.

Тя се спрягаше и като потенциален кандидат за главен прокурор, но номинацията ѝ така и не беше издигната.

След като Павлова стана служебен министър, Сарафов дълго време "кара" само с един заместник - Елена Каракашева, която дойде в прокуратурата от Върховния касационен съд. Наскоро обаче ВСС му гласува и втори заместник - върховната прокурорка Ваня Стефанова. За нея в юридическите среди се говори, че ще е следващият и.ф. главен прокурор. Стефанова е прокурор от кариерата, като в периода септември 2013 г. - март 2015 г. беше и заместник-председател на ДАНС.

Утре предстои да бъдат обнародвани промените в Закона за съдебната власт (ЗСВ), които освен че прекратяват процедурата по избора на Сарафов за титулярен главен прокурор, слагат и ограничение за броя на зам. главните прокурори - максимум двама. 

След приемането на промените в съдебния закон на 16 януари ВСС отложи изслушването на Сарафов в процедурата по избор на главен прокурор, в която той е единствен кандидат. Когато промените бъдат обнародвани и влязат в сила същия ден, съветът ще прекрати процедурата. Сарафов не се появи във ВСС миналия четвъртък, явно знаейки, че изслушване няма да има. Досега той не е коментирал развитието около ЗСВ, с което беше дисквалифициран. В същото време обаче депутатите записаха 6-месечно ограничение някой да бъде и.ф. главен прокурор и председател на върховен съд. Срокът обаче ще се брои от влизането в сила на закона, а няма да се зачита времето преди това. Ако се вземаше предвид и периодът преди влизането в сила, Сарафов нямаше да може да остане начело на прокуратурата и ден, тъй като той я оглави като и.ф. през юни 2023 г.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата