В деня, в който Висшият съдебен съвет официално прекрати процедурата по избора на Борислав Сарафов за главен прокурор, той демонстрира, че няма намерение да се оттегля като изпълняващ функциите шеф на държавното обвинение.
Заедно със заместниците си Елена Каракашева и Ваня Стефанова Сарафов се срещна днес с патриарх Даниил и делегация от Светия Синод.
"В рамките на срещата Борислав Сарафов изрази категоричната си убеденост, че Българската православна църква е единна и неделима с безспорен исторически принос и огромна роля за националната идентичност, което се доказва от отредения ѝ от Конституцията статут на традиционно вероизповедание в България", се казва в съобщението, пуснато от прокуратурата. Освен това и.ф. главен прокурор и заместничките му изразили "подкрепата си за предложението на българския патриарх Даниил предметът "Религия и православие" да стане част от задължителната програма в училищата в България". "Те споделиха разбирането на българския патриарх, че библейските ценности са общи - и за юдаизма, и за християнството, и за исляма, и изучаването им само би спомогнало за укрепване и духовно израстване на младите хора", казва прокуратурата.
Ръководството на прокуратурата и патриархът потвърдили волята си за "задълбочаване на сътрудничеството в името на запазване на националната идентичност и единение и за решаване на важните и общественозначими въпроси".
И.ф. за вечни времена
Днес сутринта на извънредно заседание на пленума на ВСС кадровиците единодушно гласуваха за прекратяване на процедурата по избор на главен прокурор, в която Сарафов беше единствен кандидат. Това се случва по силата на последните промени в Закона за съдебната власт. Поправките сложиха и 6-меечен срок, в който някой може да е и.ф. главен прокурор или председател на двете върховни съдилища. Срокът обаче започва да тече от влизането в сила на закона на 21 януари и не се връща назад. Така Сарафов, макар и да е и.ф. от юни 2023 г., може да остане на поста още половин година. Днес в съвета не стана дума за евентуалната му смяна.
Днешното извънредно заседание е първото, свикано от новия правосъден министър Георги Георгиев. Министърът председателства пленума на съвета, но няма право на глас при вземането на решенията.
Промените в закона позволяват и.ф. да остане и председателят на Върховния административен съд Георги Чолаков. Неговият 7-годишен мандат начело на съда изтече през ноември, но тогава съветът реши на ръба на закона и Конституцията да го остави като и.ф. Това решение беше приветствано и от мнозинството от съдиите от ВАС.
Въпреки ограничението за срока, в който някой може да е и.ф., депутатите забраниха на съвет с изтекъл мандат да отваря процедура за избор на т.нар. трима големи в системата. Това означава, че докато няма нов съвет, няма да има и титуляри начело на прокуратурата и ВАС. Законът дава 6 месеца за започване на избора от парламента и магистратите на нов състав на съвета. Изобщо не е ясно обаче дали депутатите ще се съобразят с този срок. Членовете на ВСС при това се избират с мнозинство от 2/3 от парламента.
"Би било добра промяна сегашният правосъден министър да номинира кандидат за главен прокурор, защото отказите на правосъдните министри да го сторят, според мен, не бяха особено мотивирани", коментира междувременно пред Нова тв Андрей Янкулов, бивш прокурор, а сега адвокат и част от Антикорупционния фонд. Правосъдният министър е сред тези, които имат правомощие да номинират кандидати за главен прокурор и председатели на двете върховни съдилища. Отдавна обаче никой от тях не се е възползвал от това си правомощие.