Медия без
политическа реклама

09:55:06, сряда, 22 януари 2025 г. АнонименВХОД

Иван Гешев се яви с адвокат във ВСС

Депутатите намалиха мнозинството, нужно за уволнението на Гешев, но опорочиха процедурата за шефовете на двете върховни съдилища

25 Май 2023Обновена
След като скъса оставката си на 15 май, Гешев направи и второ изявление на 22 май, по време на което продължи да разкрива мафиотския маниер на прокуратурата.
Илияна Димитрова
След като скъса оставката си на 15 май, Гешев направи и второ изявление на 22 май, по време на което продължи да разкрива мафиотския маниер на прокуратурата.

Главният прокурор Иван Гешев се яви с адвокат за заседанието на Висшия съдебен съвет. Той има това право в процедурата по искането му уволнение. Днес съветът се произнесе, че предложението за уволнението на Гешев, внесено от шестима членове на Прокурорската колегия на 12 май, е редовно и допустимо. Главният прокурор е упълномощил Радостина Константинова-Томова (от кантората на Тодор Батков).

От изказване на Гешев междувременно се разбра, че прокуратурата е започнала проверки и срещу него самия, както и срещу депутата от ДПС Делян Пеевски.

Силите в съвета се преброиха още в самото начало на заседанието, след като една от вносителките на предложението - Калина Чапкънова, поиска в дневния ред да влезе и декларация, в която тя и останалите петима, приеха срещу Гешев, заявявайки, че той ползва прокуратурата като жив щит и той не цели изясняване на обективната истина, а ескалиране на напрежението, провокиране на междуличностни и политически конфликти, включително пълно дискредитиране на прокуратурата и на ВСС.

Вероника Имова се противопостави декларацията да стане част от дневния ред. Но с 13 гласа "за" и 5 "против" декларацията влезе в дневния ред. В момента законът изисква във ВСС да бъдат събрани 17 гласа, за да бъде освободен Гешев. Преди края на процедурата вероятно законът ще бъде променен и ще са нужни само 13 гласа "за" (за законовите промени - виж по-долу). Всъщност, Имова, дръпна по-пламенни речи в защита на Гешев, от адвоката му и постоянно нападаше вносителите на предложението. От документи, с които "Сега" разполага, се вижда, че дъщерята на Имова в момента е прокурорски помощник към кабинета на зам. главната прокурорка Пламена Цветанова.

Гешев поиска отвод на шестимата вносители, защото били в конфликт на интереси и нямали дори моралното право да участват в гласуването. Поиска и част от заседанието на съвета да бъде закрито, но правосъдният министър Крум Зарков репликира, че флашките са друг жанр и е вече време нещата да се кажат открито.

Шестимата отказаха да се отведат и един по един обявиха, че в предложението за уволнение е тяхната воля.

В крайна сметка искането за уволнението на Гешев от 12 май беше прието за редовно и допустимо и трябва да бъде разгледано по същество. "За" гласуваха 14 от членовете на съвета, против бяха четирима. Искането трябва да бъде разгледано по същество след 7 дни.

Преди заседанието пък Йордан Стоев (той е членът от ВСС от записа, който Гешев пусна в понеделник) съобщи, че трима от шестимата, подписали първото предложение за предсрочно освобождаване на Гешев, са получили призовки от Върховната касационна прокуратура - той, Калина Чапкънова и Георги Кузманов.

КАКВО ТВЪРДЯТ ШЕСТИМАТА и ГЕШЕВ

Според Калина Чапкънова, Йордан Стоев, Георги Кузманов, Гергана Мутафова, Огнян Дамянов и Светлана Бошнакова Гешев е нарушил служебните си задължения като пряко се е намесил в разследването на взрива, който избухна край бронираната му кола на 1 май. Гешев е наредил устно до мястото на взрива да бъде допуснат станалия вече митичен израелски експерт. В отговора си до съвета Гешев твърди, че не е извършил никакво нарушение, а твърденията на шестимата са "юридически несъстоятелни". Неговата теза е, че няма как да е допуснал служебно нарушение, защото 1 май попада в периода 28 април - 17 май, когато по негова заповед функциите му за изпълнявани от заместника му Борислав Сарафов. Гешев твърди още, че дори да е изпълнявал задълженията си на главен прокурор, то след взрива вече е имал качеството на пострадал и нямало как да изпълнява служебни задължения във връзка с това дело. Гешев прилага и своя заповед от 17 май материалите във връзка с взрива, които постъпват в администрацията му или във върховната прокуратура, да се разпределят от две от неговите заместнички.

ИДИ МИ, ДОЙДИ МИ

След като се произнесоха по редовността и допустимостта на първото предложение за освобождаване на Гешев, членовете на съвета продължиха с обсъждането сигнала, подаден срещу главния прокурор от зам. главния прокурор и директор на националното следствие Борислав Сарафов. Очакваше се съветът да изслуша не само Сарафов, но и споменатите от него в сигнала - останалите зам. главни прокурори, градския прокурор Илиана Кирилова, говорителката на Гешев Сийка Милева и върховния прокурор Ваня Стефанова.

С 4 на 13 гласа обаче Пленумът си промени мнението и отказа да изслуша Сарафов и останалите. Атанаска Дишева определи това като заравяне на главата в пясъка от страна на съвета. С 3 на 14 гласа беше отхвърлено и предложението на Олга Керелска съветът да изслуша записа.

И без изслушването на свидетели и запис обаче, Пленумът продължи с въпроси към Гешев по сигнала на Сарафов.

Преди това Гешев обяви, че е готов да участва във всякакви процедури - наказателни, пред Пленума на съвета и пред Инспектората към ВСС. Главният прокурор дори обяви, че е готов да понесе и религиозна отговорност, след което каза, че това било шега.

Гешев пледира, че записът със Стоев не е правен от него. И че в момента с опита да бъде отстранен е атентат срещу върховенството на съдебната власт. Гешев отрече твърдяното от Сарафов, че се е хвалил, че има 150 записи с политици, членове на ВСС и магистрати. Стоев репликира, че в своя телефон пази цялата си кореспонденция с Гешев. И там се вижда, че той го е поканил в дома си и дори му е пратил служебна кола и шофьор. "Моят телефон остана в колата. Сами си направете преценка кой е направил записа", заключи Стоев.

След сигнала, съветът разгледа и декларацията на шестимата и кадровиците разпитаха Гешев дали използва властта си да ги притиска. Което, разбира се, той отрече.

С това заседанието на съвета приключи.

Какво твърди Сарафов в сигнала си прочетете тук: 

Войната по върховете на прокуратурата влезе в нова фаза. Заместник главният прокурор Борислав Сарафов е подал сигнал срещу главния прокурор Иван Гешев в Софийската градска прокуратура, научи "Сега".

ВТОРОТО ПРЕДЛОЖЕНИЕ

На 23 май четирима от шестимата, които поискаха уволнението на Гешев, внесоха и второ искане за отстраняването му. То е заради изявлението на Гешев от 15 май, по време на което той демонстративно скъса оставката си и говореше за измитането на "политическия боклук". Според Калина Чапкънова, Йордан Стоев, Георги Кузманов и Гергана Мутафова така Гешев е нарушил етичните норми на магистратите и е накърнил престижа на съдебната власт. Днес, по време на заседанието на съвета, и това предложение беше връчено на главния прокурор, така че и по него започват да текат сроковете.

Членовете на ВСС, които сега сипят едно след друго искания за уволнението на Гешев, до съвсем скоро бяха част от твърдото му лоби в съвета. До 11 май те винаги са се съобразявали с неговата воля, включително се противопоставиха изобщо на обсъждането на скандалите в прокуратурата, развихрили се след взрива. Те се обърнаха срещу него, след като номинираната от ГЕРБ за премиер Мария Габриел обяви, че първата работа на нейния правосъден министър ще е да поиска уволнението на Гешев.

ПЪЛНА КАША

Днес е тройно критичен ден за главния прокурор Иван Гешев. След тежкото заседание във Висшия съдебен съвет, следобед правната комисия в парламента разгледа на второ четене т.нар. механизъм за разследване на главния прокурор, който Гешев възприема като противоконституционен и насочен лично срещу него. Механизмът предвижда когато има данни за извършено престъпление от главния прокурор или заместниците му, то да се разследва от съдия, назначен ад хок за прокурор.

Преди това Гешев обяви пред депутатите, че бългapcĸaтa пpoĸypaтypa e eдиннa и щe пpoдължи дa paбoти пo cъщия нaчин, въпpeĸи пoлитичecĸия нaтиcĸ и в интepec нa нapoдa и xopaтa. Той каза още, че не го е страх и поздрави депутатите с "Дoбpe дoшли в 96-тa гoдинa!". После им обясни, че вoйнaтa cpeщy cъдeбнaтa влacт и cъзнaтeлнoтo pyшeнe нa инcтитyциитe ce пpaви в интepec нa opгaнизиpaнaтa пpecтъпнocт, мaфиятa и oлигapxиятa. Гешев отново се закани да завърши мандата си, за да бъдат пратени в затвора извършителите на престъпления.

По предложение на Рая Назарян от ГЕРБ обаче правната комисия промени така съдебния закон, че отвори вратата прокуратурата да има пълен контрол върху избора и уволнението на двете върховни съдилища. Според предложенията, които Назарян не мотивира, 13, а не 17 гласа във Висшия съдебен съвет стигат за избор и освобождаване на председателите на Върховния касационен съд и на Върховния административен съд, и на главния прокурор. Но без изискването за двамата председатели и да има и мнозинство от членовете, избрани пряко от съдиите, както беше предложението на правителството.

"Двойното мнозинство за председателите на ВКС и ВАС е една от най-важните гаранции за съдийското самоуправление и независимост на съда. Свалянето на мнозинството на 13 гласа, означава, че Прокурорската колегия и двама адвокати от Съдийската колегия ще могат да избират и освобождават председателите на ВКС и ВАС", изтъкна Надежда Йорданова от ПП-ДБ. Тя определи решението сериозен удар върху независимостта на съда и настоя темата да бъде преразгледана, когато депутатите приемат окончателно промените в пленарната зала.

"Отпадането на това двойно мнозинство опорочава работата ни", посочи и правосъдният министър Крум Зарков. Заместникът му Емил Дечев обяви, че промените е по-добре законът да не бъди пипан, отколкото да се приеме идеята, лансирана от Назарян.

Беше одобрена обаче преходна разпоредба която придаде обратна сила на закона и за започналите вече процедури. Тоест нужното мнозинство за уволнението на Гешев падна на 13 гласа.

По идея на Назарян беше прокарана и друга странна промяна в закона - съдиите, прокурорите и следователите отново да проведат избор за членове на Висшия съдебен съвет. Магистратите всъщност отдавна изпълниха задължението си да посочат следващите си представители в съвета. Причината те все още да не са встъпили е, че парламентът не избира своята квота.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата