Медия без
политическа реклама

ВСС отложи избора на Сарафов

И.ф. главен прокурор не се яви в съвета, пред който го очакваше граждански протест

16 Яну. 2025Обновена
Висшият съдебен съвет засега само отложи изслушването на Сарафов. Когато промените в съдебния закон бъдат обнародвани, процедурата ще бъде и прекратена.
Булфото
Висшият съдебен съвет засега само отложи изслушването на Сарафов. Когато промените в съдебния закон бъдат обнародвани, процедурата ще бъде и прекратена.

Пленумът на Висшия съдебен съвет отложи изслушването на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, който е единственият кандидат в процедурата по избор на главен прокурор. Отлагането беше мотивирано с приетите вчера от парламента промени в Закона за съдебната власт. Те регламентират, че съвет с изтекъл мандат не може да провежда процедури по избор на главен прокурор и председатели на двете върховни съдилища. В закона беше записано още, че отворените процедури по избор се прекратяват. Мандатът на този съвет изтече през октомври 2022 г.

След като промените в ЗСВ бъдат обнародвани, ще бъде свикано заседание на пленума на ВСС, на което процедурата по избора на Сарафов ще бъде окончателно прекратена.

Явно очаквайки такова развитие, той не се яви във ВСС днес.

Ако беше дошъл, щеше да види протеста, който го чакаше на отсрещния тротоар. Изслушването му беше насрочено за 10 ч. и заседанието на съвета се излъчва в реално време на сайта на съвета, както и по БНТ2. 

Гражданско движение БОЕЦ организира протеста. "Победа", скандираха протестиращите, когато разбраха какво решение взе съветът. След това се отправи към парламента, за да иска оставката на правителството на Росен Желязков, което тепърва ще бъде гласувано от Народното събрание.

"Ще покажем множество и най-различни документи. Ще покажем хиляди СРС-та" от архива на Петьо Петров - Еврото", обяви в началото на протеста пред ВСС лидерът на БОЕЦ Георги Георгиев. 

БОЕЦ казват, че представят документи от архива на бившия следовател и настоящ адвокат, обявен за издирване, Петьо Петров - "постановления на прокуратурата с ръкописни бележки и резолюции на Еврото, списъци с имена и суми, докладни от МВР, СРС-та и др. с името на Борислав Сарафов".

"Окончателната дума кой ще е главен прокурор, ако нищо не се промени в следващите 6 месеца, е на Делян Пеевски. Това е поредният цирк, който наблюдаваме. Но имаме повод за оптимизъм, втори главен прокурор си отива заради гражданския натиск върху политиците", обяви по време на протеста адвокат Велислав Величков от "Правосъдие за всеки".

Друга промяна, приета вчера, гласи, че изпълняващите функциите главен прокурор и шеф на върховен съд не може да заема поста повече от 6 месеца. Те ще започнат да текат от обнародването на промените в "Държавен вестник".

В момента парламентът едва ли може да събере мнозинство от 2/3, с което да бъдат избрани следващите членове на Висшия съдебен съвет. Това всъщност ще бетонира прокуратурата да се управлява от временни шефове за по 6 месеца. 

А протестиращите припомниха, че промените в съдебния закон не са забранили Висшият съдебен съвет да продължи да провежда процедури за избори на други шефове в системата. Ключов избор, в който остана само един кандидат, предстои още следващата седмица - за председател на Софийския градски съд.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата