Опитите за измама в условията на извънредно положение заради епидемията от коронавирус стават все по-изобретателни. За нова схема за заблуждение беше задържан 60-годишен мъж, отнел обща сума от над 2000 лв. от две жени в Плевен и Кнежа. Пред тях той се е представял за служител на "Социално подпомагане", съобщи БНР.
До ареста му се стигнало след сигнал от 14 март за кражба от 87-годишна плевенчанка. Тя разказала пред разследващите, че е спряна от непознат мъж, който се представил за социален работник и обяснил, че скоро България влиза в еврозоната и е необходимо спестяванията на гражданите да бъдат обменени в евро. Затова се налагало да се попълнят документи. Пенсионерката поканила измамника в дома си, след като разписала някакви бланки и му дала спестяванията си от 1430 лева, които мнимият служител поставил в плик. Малко след това мъжът върнал плика на жената, но по-късно тя установила, че в него има само хартиени изрезки. Друга 86-годишна жена от Кнежа пострадала от същата схема.
Ден по-рано МВР предупреди да внимаваме, когато отговаряме на обаждания от чужбина. Поводът са сигнали от граждани, че им звъни телефонен номер, който с кода на африканската държава Мали - 00 223. Целта на измамниците е да поддържат дълъг телефонен разговор, което би натрупало големи сметки на българските абонати. "Това е някаква опция за печелене на средства от хора, които се обаждат от много далече, извън територията на България, по всяка вероятност от страни от Африка. Дори и на директора на Областната дирекция на МВР в Пазарджик имаше две подобни кликвания, на служебния му телефон", каза говорителят на полицията Мирослав Стоянов.
Трябва да внимаваме и в интернет пространството. Българските потребители са обект на масирана спам атака, съобщиха от пресцентъра на МВР неотдавна. Данни на отдела "Киберсигурност" в ГДБОП сочат, че засилено се изпращат имейли на български език, в които се казва, че хакери имат достъп до операционната им система и заплашват да разпространят лична информация за потребителя. За да се предотврати това, от тях се изисква в срок до 72 часа да платят 1100 лева в биткойни.
"Само за последните две седмици има регистрирани над 6000 домейна, свързани с COVID-19, с ваксина, с епидемия. От тези домейни много лесно могат да бъдат изпращани фишинг имейли, като се представят за СЗО, властите и прочие. Само че този документ, който е приложен към имейла, всъщност е вирус. В момента, в който го качим на компютъра, даваме отдалечен достъп на хакерите до нашия компютър“, обясни пред bTV експертът по киберсигурност Любомир Тулев.
От МВР препоръчват на потребителите да се снабдят с надеждни антивирусни програми и лицензирани операционни системи. Всеки подобен случай на опит за измама да се докладва на съответната фирма, доставчик на IT услуги или на компетентните структури в МВР.