Абсолютно непродуктивно се оказа изслушването на бившия депутат от ПП-ДБ Христо Иванов във временната парламентарна комисия, която проучва нерегламентирано влияние върху съдебната власт, по-известна като комисията "Нотариуса". На моменти то прие формата на откровен публичен тормоз, който идваше от ДПС на Делян Пеевски.
Председателят на движението също беше повикан от комисията на изслушване. Той обаче не се яви. Съпартиецът му Хамид Хамид, който е член на комисията, обяви, че Пеевски е казал всичко, което има да каже. Депутатите очакваха на изслушване и бившия председател на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов. Той също не дойде. И двамата ще бъдат повикани отново.
Повод за изслушването днес даде Пеевски. На предно заседание на комисията той дойде и обвини Иванов, че провеждал срещи с временния главен прокурор Борислав Сарафов, защото искал да кадрува в прокуратурата. В началото Иванов пожела да узнае на какво основание го викат. "Огромна част от работата на комисията е по медийни публикации и това е тон, зададен от всички нейни членове", откровено призна в отговор Георги Георгиев от ГЕРБ-СДС, който водеше изслушването.
Иванов разказа, че е провел срещи с представители на различни политически сили и на държавни институции в опит да осигури подкрепа за конституционна реформа на правосъдната система. Той потвърди, че в тази връзка е разговарял със Сарафов, както и с настоящия председател на ВКС Галина Захарова, заради техни публични заявки, че са готови да обсъждат темата за реформите.
Иванов каза, че на тези срещи са участвали също представители на правосъдното министерство, експерти и прокурори. Той заяви, че няма да посочи конкретни имена на участници. Като аргумент за отказа си, Иванов изтъкна, че изслушването му става заради публикации в сайтове, близки до Пеевски, а и се провежда в предизборна обстановка, и затова не желае участниците в неговите срещи да бъдат "подлагани на мазане с катран и пера".
Лена Бориславова от ПП-ДБ попита Иванов защо не е обсъждал реформите с шефа на Върховния административен съд (ВАС) Георги Чолаков. Иванов обясни, че в разговори с Пеевски е забелязал, че лидерът на ДПС "много присърце държи на интересите" на Чолаков. "Пеевски се грижеше за това правомощията на г-н Чолаков да не бъдат орязани", каза бившия депутат. Дори бил повдигнат въпросът Чолаков евентуално да бъде номиниран за конституционен съдия.
После Златан Златанов от "Възраждане" поиска да разбере дали Иванов се познава с бизнесмена Младен Михалев – Маджо. Хамид Хамид от ДПС пък обяви, че казаното от Иванов разбира като признание, че бившият депутат имал влияние само върху главния прокурор и шефа на ВКС, но не и върху председателя на ВАС. И настоя Иванов да каже дали е притискал Сарафов да назначи определени прокурори за свои заместници.
Иванов отговори отрицателно и на двата въпроса. "Ако съм правил това, защо не съм подведен под наказателна отговорност?", попита той. "Най-вероятно, защото са ви прекалено близки отношенията", отвърна му Хамид.
Следващият въпрос от депутата на ДПС към Иванов започна със забележката: "Легенди се носят колко галона уиски сте изпили с председателя на ВКС. Легенди се носят колко чували фъстък сте изяли заедно. Въпросът ми не е за олигарха, за който цяла България разбра че слизате от задната врата на джипа, а за друг ваш любим олигарх." Самият въпрос беше дали Иванов е повлиял за прекратяването на делата срещу бизнесмена Иво Прокопиев. "Не", кратко отвърна бившият депутат.
По-задълбочени въпроси се оказа, че комисията няма. На следващите заседания се очакват отново Делян Пеевски и Лозан Панов.
И в миналия парламент работи комисия, която трябваше да разсее мъглата около убития в началото на годината Мартин Божанов - Нотариуса. Тя обаче не постигна нищо, накрая дори не успя да приеме доклад, защото ДПС и ГЕРБ загубиха интерес към нея след разпадането на т. нар. сглобка.