Пловдивски лекар е обвинен за издаване на фалшиви болнични в схема, по която НОИ е ощетен с над 100 000 лв., съобщиха от прокуратурата и МВР. Медикът е издавал документите на фиктивни работници във фирма, регистрирана в Харманли. Той е задържан вчера и освободен срещу парична гаранция от 30 000 лв. Собственикът на фирмата с "професионалните болни" е обявен за общодържавно издирване.
Лекарят - Г.К., на 65 години, е обвинен за това, че за времето от 22 май 2017 г. до 9 юли 2018 г. като председател на специализирана лекарска консултативна комисия в Пловдив (МВР посочва, че става дума за ортопедична комисия) е съставил 47 броя болнични листове с невярно съдържание, като по този начин съзнателно е дал възможност на друго лице - С.Г., на 51 г., да получи без правно основание обещетения в общ размер на 36 310 лв., съобщават от прокуратурата. Собственикът на фирмата също е привлечен като обвиняем за това, че е получил обезщетенията без правно основание и на база на фалшиви документи. Държавното обвинение посочва, че причинената вреда е в големи размери.
Разследващите са установили, че в горепосочения период са били издавани болнични листове с невярно съдържание на 10 лица, всички служители в една и съща фирма, със седалище в гр. Харманли. 36-те хил. лв., източени от НОИ, са били присвоени от управителя на фирмата чрез преводи по сметки. Работниците не са знаели, че са в болнични, а и са се водили фиктивно на работа. „Управителят на дружеството не е бил трудово ангажиран, а единствената му дейност е била да упражнява „Професия болен“, представяйки пред НОИ болнични с невярно съдържание и получавайки след това парични средства от държавното обществено осигурявани“, коментира наблюдаващият прокурор Димитър Пехливанов.
На брифинга днес стана ясно, че общо за година и половина въпросният лекар е издал 117 болнични листа на "болната" фирма, все за сложни, трудно доказуеми диагнози, но за максимален брой болнични дни. Фирмата дължи на НОИ и 60 000 лв. за неплатени осигуровки, като така общата щета надхвърля 130 000 лв. Скандалното е, че обвиненият лекар е награждаван, заемал е ключови позиции в местната лекарска колегия и е добре известен в Пловдив.
СХЕМАТА
Схемата, прилагана в разкрития случай, е известна от години. Тя се възползва от гарантираното право на работника да получи обезщетение дори ако работодателят не го е осигурявал коректно. За да се защитят работниците от некоректни работодатели, в Кодекса за социално осигуряване е предвидено, че паричното обезщетение за временна неработоспособност се определя според осигурителния доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски. Така се назначават фиктивно служители на високи заплати, които често може да не познават въобще работодателя си. Начисляват се осигуровки на максимален осигурителен доход, но не се плащат. Служителите обаче започват често да боледуват и да ползват болнични в максимален размер.
РЕЗУЛТАТИ
През 2019 г. НОИ е издал над 9000 разпореждания за възстановяване на 6.5 милиона лева за неправомерно получени болнични. Това обаче е капка в морето от платени обезщетения миналата година - те са 2 224 066 броя, на обща стойност 489 270 482 лв. за годината.
МЕРКИ
Миналата година се родиха много идеи за овладяване на растящите разходи за болнични. Консенсус по тях обаче така и не бе постигнат. Бе записан законов ангажимент Министерският съвет да предложи анализ и мерки за ограничаване на злоупотребите, но този ангажимент бе забравен покрай корона кризата.