Медия без
политическа реклама

Известни юристи издигнаха Йонко Грозев за съдия в КС

Срокът за номинации изтича другата седмица, а депутатите още не са предложили никого

Йонко Грозев
БГНЕС
Йонко Грозев

Над 30 организации и експерти внесоха в Народното събрание предложение депутатите да номинират и разгледат кандидатурата на Йонко Грозев за съдия в Конституционния съд. Това съобщи Българският хелзинкски комитет, който е сред организациите, подкрепящи Грозев, който до миналата година беше българският съдия в Европейския съд по правата на човека.

Предложението на практика може да блокира политическите пазарлъци, с които неизменно е свързано всяко запълване на парламентарна квота в даден орган. Народното събрание трябва да запълни едно място в Конституционния съд, но в момента текат и назначения в куп регулатори и органи и това превръща всеки пост в разменна монета. Евентуалното номиниране на Грозев би спестило на парламента подобен скандал и възмущение сред правната общност, каквито произведе инсталирането на партийката от ГЕРБ Десислава Атанасова за член на КС, а наскоро и посочването ѝ за представител на България във Венецианската комисия към Съвета на Европа.

Според правилата за избор номинации за позицията могат да правят единствено депутати. Тепърва ще стане ясно дали някой ще припознае Грозев като свой кандидат.

"Трудно е да се посочи по-подходящ кандидат от Йонко Грозев", пишат в писмото до народните представители над 30 представители на граждански организации, юристи, университетски преподаватели и общественици. Те припомнят, че той притежава експертност в областта на правата на човека, конституционното право и международното право, преподава в Софийския университет, Нов български университет, както и в обучения за вече практикуващи юристи; опитът му в съдебната практика включва участие в ключови дела за защита на правата на гражданите в България.

Подписалите писмото подчертават, че Йонко Грозев през годините се е доказал като независим, ерудиран и принципен съдия, който винаги е защитавал правовата държава и върховенството на закона. Посочват още, че включването на съдии от ЕСПЧ в конституционните съдилища е утвърдена добра практика и се е случвало в редица държави.

Миналата седмица парламентът прие правила за избор на един конституционен съдия, според които номинации може да се правят до 26 февруари. До момента такива няма.

Този конституционен съдия трябваше да се закълне още на 14 ноември 2024 г. заедно с назначените от президента проф. Сашо Пенов и Невин Фети, както и с избраната от върховните съдии Галина Тонева. Но към онзи момент парламентът не беше заработил. Така бъдещият му избраник ще е с малко по-къс мандат от пълните 9 години на останалите, встъпили при последната ротация. 

КОЙ ГО ПОДКРЕПЯ

Сред организациите, подкрепящи кандидатурата, са Българският хелзинкски комитет, Институт за пазарна икономика, Програма "Достъп до информация", Антикорупционният фонд, Националната мрежа за децата, Български адвокати за правата на човека, Съюзът на съдиите в България и други.

Сред подписалите представители на академичната и професионалната общност са имената на доц. д-р Деяна Марчева, проф. Ангел Калайджиев, Нели Куцкова, доц. д-р Христо Христев, проф. Нели Огнянова, Здравка Калайджиева и др.

Пълния текст на писмото и списък на подкрепящите инициативата можете да видите ТУК.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата